Szombathelyi Törvényszék – Szír embercsempész letartóztatása
A Szombathelyi Járásbíróság nyomozási bírója egy hónapra elrendelte egy szír férfi letartóztatását csempészett személy sanyargatásával elkövetett embercsempészés bűntette miatt indult ügyben.
A megalapozott gyanú szerint gyanúsított 2022. szeptember 14-ét megelőzően egy ismeretlen személlyel megállapodott abban, hogy jogszerűtlenül Magyarországon tartózkodó külföldi állampolgároknak segítséget nyújt ahhoz, hogy Magyarországról Ausztriába jussanak. Az ismeretlen megbízó utasításai alapján a gyanúsított egy külföldi gazdasági társaság tulajdonát képező, Mercedes Vito típusú, zárt, dobozos felépítményű, német felségjelzésű tehergépkocsival 2022. szeptember 14. napján 20 óra körül Hegyeshalomnál átlépte a magyar határt. A megbízó utasításai alapján a magyar-szerb határ közelébe, Domaszék környékére ment, ahol másnap 1 óra körül, egy erdős területen 5 szíriai és 11 fő ismeretlen állampolgárságú személy várta.
A 16 külföldi beszállt a gyanúsított által vezetett Mercedesbe, és elindult velük az osztrák-magyar határ irányába. A gyanúsított által szállított 16 csempészett személy a tehergépkocsi világítással, szellőzéssel nem rendelkező, személyszállításra alkalmatlan rakterében a helyszűke miatt úgy tudott elhelyezkedni, hogy a padlólemezen ülve a térdét felhúzta. A gyanúsított a tehergépkocsival a rendőri ellenőrzésig nem állt meg, a szállított személyeknek friss levegőt, ételt és italt nem biztosított, amellyel a levegőtlen, túlmelegedett raktérben a helyszűke miatt is szorongó személyeknek testi szenvedést okozott.
A gyanúsított Ólmod község határában 2022. szeptember 15. napján 7 óra körül megállt, ahonnét az általa szállított személyek a tehergépkocsiból kiszálltak, majd a határ felé indultak. A szállított személyek közül 5 embert a nyomozó hatóság elfogott, a gyanúsított által vezetett tehergépkocsit pedig 2022. szeptember 15. napján fél 8-kor Kőszegen, a 87. számú főút és az Ólmodi út kereszteződésében a rendőrjárőr közúti ellenőrzés alá vonta, s a gyanúsítottat elfogta és előállította.
A végzés ellen a gyanúsított és a védő fellebbezést jelentett be.
Szombathely, 2022. szeptember 16.
Szombathelyi Törvényszék Sajtóosztály