Tatabányai Törvényszék - Előkészítő ülésen született jogerős ítélet a rossz minőségű gázokat forgalomba hozó férfi ügyében

Szervezeti egység
Tatabányai Törvényszék

Több mint húszezer rossz minőségű gázzal töltött palackot hozott forgalomba az a dunaalmási cég, melynek szlovák állampolgárságú vezetőjét a bíróság jogerősen 4.5 millió forint pénzbüntetésre ítélte, amiért a minőségi előírásokat nem tartotta be.
A dunaalmási székhelyű nyrt. 2013-2018. évek között propán-bután (PB) gázforgalmazással foglalkozott, külföldről különböző fajtájú PB-gázt és butángázt szerzett be, amit szállítmányonként 12-13 vasúti tartálykocsiból álló szerelvénnyel szállítottak a dunaalmási telephelyre. Ott a gázokat a tartálykocsikból átfejtették az nyrt. gáztartályaiba. A tartályokból a gázt a telephelyen található palacktöltő üzemben betöltötték gázpalackokba és azokat -feltüntetve, hogy a palackokban lévő PB gáz a Magyar Szabványnak megfelel-, az nyrt viszonteladók útján értékesítette.

2013. december 9. napjától 2018. november 28. napjáig (az nyrt. felszámolásának elrendeléséig), így a vádbeli időszakban is, függetlenül attól, hogy voltak az nyrt.-nek más vezető tisztségviselői is, azt kizárólag a szlovák állampolgárságú vádlott irányította, a döntéseket ő hozta. A szintén általa irányított szlovákiai gázforgalmazó cégen keresztül érdemben csak a vádlott intézkedett a palackozásra kerülő gázok beszerzéséről, ő határozta meg a beszerzendő gázfajtákat, azok mennyiségét és a beszerzés időpontját is. Minden szállítmányhoz minőségtanúsítványok tartoztak, amelyeket egy csehországi akkreditált laboratórium állított ki. 

2016-ban négy alkalommal érkezett olyan szállítmány, melyben a gázok bután-összetevője isobutánt, n-butánt, t-butént, n-butént, i-butént, c-butént, butint, 2-methylbutánt, 1,3-butadiént tartalmazott. Ezen butángázok szennyezőanyagokat tartalmazó butángázoknak tekintendők. 

A vasúton beérkezett gázokat jellemzően a 4000 köbméteres tartályba fejtették le, ahol a beérkezett gázt összekeverték az abban vagy más tartályban éppen akkor rendelkezésre álló többi gázzal. A telephelyen lévő gáztartályokat csővezetékek kötötték össze, így függetlenül attól, hogy az érkezett gázokat a vasúti tartálykocsikból éppen melyik tartályba fejtették át, adott időpontban az összekeveredés folytán a telephelyen lévő gáz nagy része gyakorlatilag azonos fizikai jellemzőkkel rendelkezett.
2016. június és július 13. napjai között az nyrt. tartályaiból a palackokba töltött, az nyrt. által palackos PB-gázként forgalomba hozott gáz nem felelt meg az MSZ 1601 szabvány előírásainak, vagyis a forgalomba hozott gáz nem minősült PB-gáznak, rossz minőségű termék volt. A vádlott ezen időszakban 20.275 darab, összesen legalább 49.539.894.- forint értékű gázpalackot hozott forgalomba.

Az nyrt. palackozást irányító szakemberei számos esetben jelezték a vádlottnak, hogy a palackokba töltött gáz minősége nem megfelelő, azonban a vádlott arra utasította őket, hogy a beszerzett gázokat palackozzák és azokat PB-gázként forgalomba kell hozni. A vádlott nem reagált a gázüzemvezető azon kérésére sem, hogy -tekintettel a gázelegy túlzottan magas butántartalmára- intézkedjen propánban dús gáz beszerzéséről. Az nyrt. telephelyére 2016. január 6. és július 29. napja között érkezett gázszállítmányok adataiból kiderül, hogy az átlagos butángáz-arány nem lehetett 60% alatti, mivel szinte mindegyik -35-40% körüli arányban butángázt tartalmazó- gázszállítmányt egy 98% körüli arányban butángázt tartalmazó gázszállítmány követett.
A Tatabányai Járásbíróságon 2020. február 27-én megtartott előkészítő ülésen a férfi beismerte tettét és lemondott a tárgyaláshoz való jogáról, így őt a bíróság rossz minőségű termék forgalomba hozatalának bűntette miatt 4.500.000.- forint pénzbüntetésre ítélte és 3 évre eltiltotta a gazdasági társaság vezetője foglalkozástól.

Az ítélet jogerős.

Tatabánya, 2020.02.27.

                            Tatabányai Törvényszék Sajtóosztálya