Tatabányai Törvényszék – Ítélet hivatali visszaélés bűntette ügyében
A Tatabányai Törvényszék a 2023. augusztus 31. napján tartott előkészítő ülésen hivatali visszaélés bűntette és más bűncselekmények miatt indult ügyben hozott ítéletet.
A megállapított tényállás szerint az I. rendű vádlott 2015-ig hosszú időn át ügyészként, majd főügyészségi ügyész beosztásban dolgozott, 2015-től ügyvédként tevékenykedik. A vádlott 2012-ben megismerkedett, majd szerelmi viszonyt alakított ki a II. rendű vádlottal, akit később az ügyvédi irodájában alkalmazottként foglalkoztatott, melynek keretében az ügyek feldolgozásával, információbeszerzéssel segítette az I. rendű vádlott munkáját.
A szlovák rendőrfőkapitányság adó- és biztosítási csalás bűntette miatt folytatott eljárást 2014-ben, melynek során jogsegélykérelem teljesítésére vonatkozó eljárás végrehajtását kérték a főügyészségtől. Ennek végrehajtását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal végezte, koordinálását kollégája szabadsága alatt főügyészségi ügyészként az I. rendű vádlott látta el. Az ügyben a szlovák hatóság a II. rendű vádlott és élettársa tanúkihallgatását is kérte. A II. rendű vádlott előtt a szlovák büntetőeljárás ténye ismert volt, és tartott attól, hogy büntetőjogi felelőssége felmerül. Az I. rendű vádlott ennek tudatában a tanúként kihallgatni tervezett személyek által előzetesen meg nem ismerhető kérdéseket lefényképezte és bemutatta a II. rendű vádlottnak, valamint felkészítette arra, hogy azokra milyen válaszokat adjanak. A tanúkihallgatásra 2015. január 14.-én került sor.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal adócsalás bűntette és más bűncselekmények miatt a III. rendű vádlott és 12 társa ellen rendelt el nyomozást, mellyel kapcsolatban a nyomozásfelügyeleti tevékenységet főügyészségi ügyészként az I. rendű vádlott látta el. Amikor már nem dolgozott az ügyészségen, akkor a III. rendű vádlott ügyvédje azt javasolta, hogy szakmai tanácsadóként vonják be az I. rendű vádlottat, mint ügyvédet. Az I. rendű vádlott az ügyben nem járhatott el, azonban a felkérésnek eleget tett. Az I. rendű vádlott - a II. rendű vádlott egyetértésével -elmondta a III. rendű vádlottnak, hogy volt ügyészként rendelkezik olyan kapcsolatrendszerrel, hogy el tudja érni, hogy közreműködésével a III. rendű vádlott kedvező ítéletet kapjon. Felajánlotta, hogy az ügyben eljáró hivatalos személyek befolyásolása útján megpróbálja elérni, hogy felmentsék, vagy enyhe büntetést kapjon. Az I. rendű vádlott ezért cserébe 700.000 forintot kért. Az összeget a III. rendű vádlott kifizette, melyet az I. rendű és a II. rendű vádlott egymást közt elosztott.
A Tatabányai Törvényszék az előkészítő ülésen az elsőrendű vádlottat hivatali visszaélés bűntette és befolyással üzérkedés bűntette miatt, halmazati büntetésül 1 év – végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre, 700.000 forint pénzbüntetésre, és 5 év jogi végzettséghez kötött foglalkozástól eltiltásra ítélte. A törvényszék az I. rendű vádlott vonatkozásában 490.000 forint vagyonelkobzásról is rendelkezett. A törvényszék a II. rendű vádlottat bűnsegédként elkövetett befolyással üzérkedés bűntette miatt 200.000 forint pénzbüntetésre ítélte, valamint rendelkezett 210.000 forint vagyonelkobzásról, míg a III. rendű vádlottat befolyás vásárlásának bűntette miatt 500.000 forint pénzbüntetésre ítélte. Az ítélet a II. és III. rendű vádlott vonatkozásában jogerős. Az I. rendű vádlottat a bíróság előzetes mentesítésben részesítette a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól, azonban az ügyész ezen rendelkezés ellen fellebbezést jelentett be, így az I. rendű vádlottal szemben az ítélet nem jogerős.
Tatabánya, 2023. augusztus 31.
Tatabányai Törvényszék Sajtóosztály