Tatabányai Törvényszék – Költségvetési csalás ügyében három gyanúsított letartóztatását hosszabbította meg a bíróság

Szervezeti egység
Tatabányai Törvényszék

A Tatabányai Járásbíróság nyomozási bírája a 2022. szeptember 23-án tartott ülésen, különösen nagy értékre üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt indult ügyben 3 hónappal meghosszabbította 1 nő és 2 férfi letartóztatását. A bíróság álláspontja szerint a letartóztatások meghosszabbítása a bűncselekmény jellegére, a nyomozás állására és érdekeire, valamint a bűnismétlés, illetve a bizonyítás veszélyeztetése miatt szükséges és indokolt. A végzés egy gyanúsított esetében végleges, a másik két gyanúsított fellebbezést jelentett be.

A rendelkezésre álló adatok szerint 2018-tól a gyanúsítottak egy hierarchikusan szervezett, konspiratívan működő csoport tagjaként követtek el bűncselekményeket.
A láncolat segítségével a kínai importból származó gumiabroncsokat szlovák és cseh gazdasági társaságok részére történt szabadforgalomba bocsátását követően magyar társaságokon, mint első belföldi vevőkön keresztül futtatták úgy, hogy ezen gazdasági társaságokra közösségi értékesítést jelentettek le. A közösségi értékesítésben érintett „missing trader” társaságok jellemzően nullás, vagy tényleges adófizetési kötelezettséget nem tartalmazó általános forgalmi adóbevallásokat nyújtottak be az adóhatósághoz. Ezeket a társaságokat arra használták, hogy fenntartsák annak látszatát, hogy ezen cégek az első magyarországi közösségi beszerzést végző társaságok. Idővel ezen társaságokat - annak érdekében, hogy az adóhatóság által elérhetetlenné váljanak - moldáv, litván, szlovák illetékességű ügyvezetőknek adták át.
A fenti módon Magyarországra érkező gumiabroncsokat valójában az I. rendű gyanúsított tényleges irányítása alatt álló két Kft. értékesítette magyarországi nagykereskedéseknek és magánszemélyeknek.
A gumiabroncsok vevői által a két Kft. bankszámláira utalt összegeket átutalták egy másik Kft., mint „missing trader” társaság Szlovákiában vezetett bankszámlájára, melyről egy nagyobb összeget szintén átutaltak egy másik bankszámlára, majd további bankszámlákra. Az utalási lánc létrehozásával a gyanúsítottak célja az volt, hogy a megszerzett vagyont egy végső bankszámlára átmentsék.
A nyomozás adatai szerint 2018-ban és 2019-ben a gyanúsítottak a bűnszervezet tagjaként, a 2 gazdasági társaság felhasználásával összesen 409.971.000 forint összegű vagyoni hátrányt okoztak a Magyar Állam költségvetésének. Ezen túlmenően adat van arra, hogy a gyanúsítottak 2021-ben is folytatták bűnös tevékenységüket.

Tatabánya, 2022. szeptember 23.

Tatabányai Törvényszék Sajtóosztály