Veszprémi Törvényszék - életveszélyt okozó testi sértés

Szervezeti egység
Veszprémi Törvényszék
A Veszprémi Törvényszék a 2015. szeptember 14-én kihirdetett ítéletével Sz. T. vádlottat bűnösnek mondta ki életveszélyt okozó testi sértés, valamint a bűncselekmény felismerésére, elhárítására idős koránál fogva korlátozottan képes személy sérelmére elkövetett rablás bűntettében, ezért őt halmazati büntetésül nyolc év fegyházban végrehajtandó szabadságvesztés büntetésre és hat év közügyektől eltiltásra ítélte, továbbá kötelezte a büntetőeljárás során felmerült 214.851,- Ft bűnügyi költség megfizetésére is.
 
A megállapított tényállás lényege szerint:
 
Sz. T. vádlott évek óta rendszeresen fogyasztott alkoholt és kábító hatású gyógyszereket, jövedelemmel azonban nem rendelkezett. A vádlottat 2014. június 3-án a gyógyszerek és az alkohol fogyasztása miatti rosszulléte folytán mentővel a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórházba szállították, ahonnan ellátását követően önkényesen eltávozott. A vádlott a kórházból való távozását követően további nagyobb mennyiségű Frontin tablettát vett be, amelyre alkoholt fogyasztott. 
 
A vádlott 2014. június 4-én a reggeli órákban pénz nélkül Veszprém belvárosában tartózkodott, amikor meglátta az A. T. utazási irodából kilépő, 77 éves F. E. sértettet, akinél a válltáskájában elhelyezett borítékban és pénztárcában összesen 124.000 Ft készpénz volt. A vádlott ekkor elhatározta, hogy a sértett idős korát kihasználva a táskáját, a benne lévő pénzzel és értékekkel együtt eltulajdonítja, ezért a kapucnit a fejére húzva követte a sértettet, majd mellé lépett. A sértett a válltáskáját a teste előtt behajlított jobb karjára akasztva tartotta, amikor a vádlott váratlanul megragadta a táska egyik vállpántját, és azt – abból a célból, hogy a táskát meg szerezze – erőteljesen megrántotta. A sértett azonban ellenállt, és azért, hogy értékeit védje, a bal kezével megmarkolta a válltáskája tetejét, míg a jobb kezével – az arra ráakasztott másik vállpántjánál fogva – továbbra is tartotta a táskát. A vádlott a sértett ellenállásának megtörése és az értékek elvétele végett a táskát az egyik pántjánál fogva tovább rángatta, azonban azt nem sikerült kitépnie a sértett kezéből. A vádlott a sértett táskájának megszerzése érdekében alkalmazott erőszak során – amelynek következtében a táska egyik vállpántja el is szakadt –, a táska rángatása közben meglökte a sikítozó  sértettet, aki ennek következtében hanyatt, a földre esett, és a járda macskakő burkolatába nagy erővel beütötte a fejét. Mivel a vádlott a sértett értékeit nem tudta megszerezni, a vérző sértettet hátra hagyva a helyszínről elmenekült.
 
A támadás során a sértett kiáltását több tanú is meghallotta és a sértett segítségére siettek. Egyikük értesítette a mentőket, akik az életveszélyes állapotban lévő sértettet a veszprémi Megyei Csolnoky Ferenc Kórházba szállították, ahol sérüléseit ellátták. A sértett a vádlott bántalmazása következtében a tarkótájék jobb oldalának repesztett sérülését, a tarkócsont törését, jobb oldali keményagyhártya alatti vérömlenyt és a bal kisagyfélteke pókhálóhártya alatti vérömlenyét szenvedte el. A sértett sérüléseinek gyógytartama összességében 8 napon túli, a tényleges gyógytartam 6-8 hétre tehető. A sértett koponyaűri vérzései életveszélyes sérülésnek minősülnek. A sértettnél a bántalmazás következményeként maradandó fogyatékosság, vagy súlyos egészségromlás kialakulása nem várható.
 
A vádlott cselekménye és a sértett sérülései között közvetlen okozati összefüggés áll fenn. Mivel köztudott, hogy egy idősebb ember a védekezési képességében, mozgáskoordinációjában korlátozott, még nem túlzottan nagy erejű lökéstől is egyensúlyát veszti, így a vádlott nyilvánvalóan felismerte, hogy a tőle jóval idősebb sértett táskájánál fogva történő rángatása és meglökése a sértett földre zuhanását okozhatja, amely a sértett kemény, szilárd és bordázott felülethez ütődése, csapódása folytán akár életveszélyes koponyasérüléssel járhat, amely eredmény iránt közömbös maradt. 
 
A vádlottnál a bűncselekmény elkövetésekor személyiségzavar, krónikus alkoholizmus és drog-abúzus (drog káros használat) volt megállapítható. A vádlott személyiségzavara nem érinti a beszámítási képességét, azt nem zárja ki és nem is korlátozza. A vádlottnál kábítószer-függőség fennállása nem állapítható meg, azonban kábítószer káros használata (kábítószer-abúzus) véleményezhető. A vádlott képes volt arra, hogy a cselekménye következményeit felismerje és ennek a felismerésnek megfelelő magatartást tanúsítson. 
 
Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, a vádlott és védője viszont eltérő minősítés megállapításáért, és erre tekintettel enyhébb büntetés kiszabásáért  jelentettek be fellebbezést, így az nem jogerős.
 
Veszprém, 2015. szeptember 16.
 
A Veszprémi Törvényszék Sajtóosztálya