Veszprémi Törvényszék - életveszélyt okozó testi sértés kísérlete
Beküldés dátuma
2015.05.20. - 14:28
Szervezeti egység
Veszprémi Törvényszék
A Veszprémi Törvényszék a 2015. május 18-án kihirdetett ítéletével - a vádtól eltérően - O. J. vádlottat bűnösnek mondta ki különös kegyetlenséggel elkövetett súlyos testi sértés bűntettében, ezért őt két év - végrehajtásában öt év próbaidőre felfüggesztett - szabadságvesztés büntetésre ítélte, továbbá kötelezte a büntetőeljárás során felmerült 403.411,- Ft bűnügyi költség megfizetésére is.
A megállapított tényállás lényege szerint:
O. J. vádlott 2004. évben kötött házasságot O. J.néval, mely házasságból 2004. évben kk. O. A., 2010. évben pedig kk. O. J. nevű gyermekeik születtek. A szülők a közös gyermekeket G. községben nevelték a feleség korábbi kapcsolatából 1998. évben született kk. Ny. B. sértettel és a 2001. évben született kk. Ny. T.-vel. A sértett és a vádlott kapcsolata kezdetben nem volt túl jónak mondható, azonban a sértett idővel a vádlott részéről a nevelésben engedékenyebb hozzáállást tapasztalt.
A sértett 2012. évben többször tartózkodott engedély nélkül a családi otthontól távol, édesanyja pedig többször eredménytelenül próbálta meg hazavinni gyermekét, ezért előbb a sértett ideiglenes hatályú elhelyezésére került sor, majd a Veszprém Megyei Kormányhivatal P.-i Járási Hivatal Járási Gyámhivatala 2013. augusztusában a sértettet átmeneti nevelésbe vette, gondozási helyéül a Veszprém Megyei Gyermekvédelmi Központ p.-i gyermekotthonát jelölte ki. A sértett az alkalmazott gyermekvédelmi intézkedések ellenére a számára gondozási helyként kijelölt lakásotthonból folyamatos szökésben volt, 2013. decemberében előbb egy barátjához, majd onnan 2013. karácsonya környékén a családjához szökött G.-re.
2014. február 15-én a délutáni órákban a vádlott és a sértett otthon közösen italoztak, melynek során bort fogyasztottak, majd ezt követően 20.00 óra körüli időben a faluban lévő kocsmába mentek, ahol folytatták az italozást. A vádlott és a sértett a kocsma zárásáig, 21.00 óráig italozott, majd Sz. I. nevű ismerősük társaságában a kocsmából hazaindultak. Hazafelé menet Sz. I. további italozásra meghívta magához a vádlottat és a sértettet, akik a meghívást elfogadták. A vádlott és a sértett 21.40 óráig Sz. I. házában italoztak, ahol további bort és pálinkát fogyasztottak, majd a vádlott és a sértett hazaindultak.
Ezt követően az ittas állapotban lévő vádlott és az ekkorra lényegében már teljesen leittasodott sértett a szelektív hulladékgyűjtő konténerekhez érkezett, amikor a sértetthez került a vádlott mobiltelefonja, amellyel a sértett a hulladékgyűjtő konténerek mögé vonult. Ekkor a sértett a vádlott mobiltelefonját nézve azon olyan tartalmat talált, amelynek hatására felkiáltott, hogy “Úristen, pedofil az apám!”, amelyre a vádlott a sértett után a konténerek mögé ment. A konténerek mögött a sértett az “Utállak, nem vagy az apám!” szavakkal tovább üvöltözött, majd le is köpte a vádlottat, akit a sértett viselkedése feldühített és ököllel nagy erővel a sértett fejét kezdte ütlegelni. A bántalmazás közben a sértett “Kérlek apa, ne bánts, nem mondom el anyunak!” szavakkal kérlelte a vádlottat, aki azonban ennek ellenére a sértett bántalmazását tovább folytatva folyamatosan ököllel ütlegelte.
A bántalmazás hangjaira a szomszédban lakók felfigyeltek, az utcára kimentek és számon kérték a félig ülő helyzetben lévő sértett mellett guggoló vádlottat, aki ekkorra a bántalmazással már felhagyott, azonban a szomszédok kérdéseire zavarodott válaszokat adott. A helyszínre érkezők a sértett állapotát észlelve értesítették a rendőrséget.
A bántalmazás következtében kk. Ny. B. sértett a homlok bal oldali lágyrészeinek repesztett sebzését, az arc bal szem alatti lágyrészeinek sebzését, mindkét oldali szem körüli tájék zúzódását, a szemek kötőhártyájának vérbeszűrődését, a jobb szem ideghártyájának vizenyőjét, az arc lágyrészeinek zúzódását és az arcközép csontjainak többszörös, kombinált darabos törését szenvedte el. A többszörös arcközép-törés miatt a sértettnél műtéti beavatkozás, míg a vérvesztéses vérszegénység miatt vérátömlesztés vált szükségessé. Az elszenvedett sérülések nyolc napon túl gyógyulók voltak, tényleges gyógytartamuk 10-12 hét. A sértett vonatkozásában legalább öt, de nem kizártan tíz, vagy akár ennél több erőbehatás is megállapítható, figyelemmel arra, hogy a sértett arcának ugyanazon területén több erőbehatás érvényesülhetett.
Az ítélet ellen az ügyész eltérő minősítés megállapításáért, és erre tekintettel súlyosabb büntetés kiszabásáért jelentett be fellebbezést, így az nem jogerős.
Veszprém, 2015. május 19.
A Veszprémi Törvényszék Sajtóosztálya