Veszprémi Törvényszék - elsőfokú ítélet életveszélyt okozó testi sértés ügyében
Beküldés dátuma
2015.05.14. - 10:51
Szervezeti egység
Veszprémi Törvényszék
A Veszprémi Törvényszék a 2015. május 13-án kihirdetett ítéletével H.Cs.né vádlottat bűnösnek mondta ki életveszélyt okozó testi sértés bűntettében és két rendbeli garázdaság vétségében, ezért őt négy év hat hónap börtön fokozatban végrehajtandó szabadságvesztésre és öt év közügyektől eltiltásra ítélte. A törvényszék akként rendelkezett, hogy a vádlott a szabadságvesztés büntetés 2/3 részének kitöltése után feltételes szabadságra bocsátható, továbbá kötelezte a vádlottat a 109.319,- Ft bűnügyi költség megfizetésére is.
A megállapított tényállás lényege szerint:
H.Cs.né vádlott 2014. évben hajléktalanként, életvitelszerűen V.-n tartózkodott más hajléktalan társaival együtt, akikkel közösen, napi rendszerességgel nagyobb mennyiségű szeszes italt fogyasztott. A rendszeres szeszes ital fogyasztás a vádlott életvezetésébe beépült, alkoholfüggősége orvosilag igazolható. A vádlott szeszes italtól befolyásolt állapotban rendszeresen kötekedő, agresszív magatartást tanúsított, amely a közvetlen környezetéhez tartozó személyek testi bántalmazásában, késsel történő fenyegetésében is megnyilvánult.
A vádlott és a V.-n szintén hajléktalanként élő L.Z.T. sértett között 2006. évben élettársi kapcsolat alakult ki, naponta rendszeresen együtt fogyasztottak szeszes italt, ennek során a vádlott L.Z.T. sértettet ittas állapotban többször bántalmazta, megverte, a sértett azonban a bántalmazások miatt feljelentést nem tett annak érdekében, hogy élettársa a büntetőjogi felelősségre vonást elkerülje.
2014. július 16-án a délelőtti órákban a vádlott és L.Z.T. sértett a szokásos tartózkodási helyükön – egy elhagyatott bányaépületben – közösen bort fogyasztottak, amelytől mindketten szeszes italtól befolyásolt állapotba kerültek. A bor elfogyott, ezért a vádlott L.Z.T. sértettel összeveszett és vonattal korábbi barátjához, B.Z. sértetthez V.-ról H.-re utazott azért, hogy tőle pénzt, illetve szeszes italt szerezzen.
A vádlott 2014. július 16-án 12 óra 30 perc körüli időben érkezett meg B.Z. sértett házához, aki azonban nem tartózkodott otthon. A vádlott a ház kulcsát az általa ismert rejtekhelyről megszerezte, és a házba bement, ahol lefeküdt aludni. B.Z. sértett 13.00 óra körüli időben hazaérve észlelte az alvó vádlottat, de nem keltette fel. A vádlott 14.00 óra körüli időben felébredt, majd szóváltásba került a sértettel, akire rátámadt. Lökdösték egymást, majd a vádlott felvett egy kést és azzal B.Z. sértett felé hadonászott. A sértett védekezésként felkapott egy husángot és azzal a vádlott kezéből a kést kiütötte. B.Z. sértett a vádlottat kezénél fogva a házból az udvarra kirángatta, miközben a vádlott ordítozva szidalmazta őt. A vádlott a ház előtt, az udvaron felkapott egy botot és a ház egyszárnyú ablakát a bottal kitörte, amellyel B.Z. sértettnek kb. 4.000,- forint kárt okozott. A vádlott ezt követően B.Z. sértett házának udvarát elhagyta, és szitkozódva a vasútállomás irányába elment. B.Z. sértett rendőri intézkedést kért, mert tartott attól, hogy a vádlott ismételten megtámadja. A rendőrjárőr a vádlottat a vasútállomáson igazoltatta, és arra hívta fel, hogy B.Z. sértettet ne keresse fel. A vádlott által B.Z. sértett udvarán tanúsított kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartás alkalmas volt arra, hogy azt a szomszédok, illetve a ház előtt a közterületen közlekedők észleljék, és bennük riadalmat, megbotránkozást keltsen. B.Z. sértett zaklatás vétsége, illetve magánlaksértés vétsége miatt magánindítványt nem terjesztett elő.
H. Cs.né vádlott H.-ről V.-ra a 2014. július 16-án 18.00 órakor induló vonattal visszautazott, ahol az L.Z.T. sértettel közös tartózkodási helyként használt, elhagyatott épületben találkozott, majd együtt a v.-i S. Áruházhoz mentek. L.Z.T. sértett az S. Áruház előtti ligetes parkban hajléktalan ismerőseitől 2 liter bort szerzett, amelyet a vádlott, K.G. sértett – további hajléktalan személyek társaságában – 19.00 óra körüli időben elfogyasztottak. A szeszes ital elfogyasztása közben az ittas állapotban lévő vádlott összeveszett L.Z.T. sértettel, és őt tettleg bántalmazta. A vádlott K.G. sértettel is szóváltásba került, akit két alkalommal megütött, illetve megrúgott. K.G. sértett a bántalmazás következtében olyan csekély fokú sérülést szenvedett, hogy emiatt orvoshoz nem fordult, az őt ért könnyű testi sértés miatt magánindítványt nem terjesztett elő. A vádlott által forgalmas közterületen tanúsított kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartás alkalmas volt arra, hogy másokban megbotránkozást és riadalmat keltsen.
Az S. Áruház előtti ligetes parkból 19.00 óra körüli időben több hajléktalan személy eltávozott, ahol csak az erősen ittas állapotban lévő vádlott és L.Z.T. sértett maradtak. A vádlott 19.00 óra és 22.00 óra közötti időben L.Z.T. sértettel tovább veszekedett, és a parkban, egy diófánál, a földön fekvő L.Z.T. sértettet a fején, a bal szemtájékon közepes erővel megrúgta, majd a sértett hátizsákjában tartott, ismeretlen pengehosszúságú kést magához vette és L.Z.T. sértettet a köldöktől jobbra 2 centiméterre, kétszer kis, közepes erővel hasba szúrta. Ezt követően a vádlott L.Z.T. sértettet a diófánál magára hagyva, a bányaterületen lévő szálláshelyére ment, míg a sértett a K.G. sértett által szálláshelyként használt, a v.-i vasútállomáson lévő elhagyott, ún. bakterházba távozott, ahol K.G. sértettnek 23.00 óra körüli időben elmondta, hogy az ittas állapotban lévő vádlott megszúrta őt. K.G. sértett felajánlotta L.Z.T. sértettnek, hogy kihívja a mentőket, de a sértett ezt elutasította, mert tartott attól, ha ő kórházba kerül, akkor a vádlottat becsukják, amiért megszúrta őt. L.Z.T. sértett az éjszakát K.G. sértett szállásán töltötte, majd 2014. július 17. napján, a reggeli-délelőtti órákban a sértettek közösen az S. Áruházhoz mentek, ahol találkoztak a vádlottal. A vádlott és L.Z.T. sértett a napot együtt töltötték, és 15.00 óra körüli időben ismételten az S. Áruházhoz érkeztek meg, ahol K.G. sértett arra akarta rábeszélni L.Z.T. sértettet, hogy menjen orvoshoz, mert rosszul néz ki, de ezt L.Z.T. sértett ismételten elutasította. A vádlott ezt a beszélgetést hallotta és azt mondta L.Z.T. sértettnek, hogy ne menjen orvoshoz, mert akkor őt becsukják. Mivel L.Z.T. sértett egészségi állapota tovább romlott, a hasfalon áthatoló szúrt sebből a nagycseplesz kb. 15 centiméter hosszan kilógott, ezért a vádlott és L.Z.T. sértett 17 óra 35 perc körüli időben a v.-i mentőállomásra mentek segítséget kérni, ahonnan a mentő L.Z.T. sértettet a Veszprém Megyei Csolnoki Ferenc Kórházba szállította, ahol a beszállítás után megműtötték.
L.Z.T. sértettnek a bántalmazás és szúrások következtében a bal szem körüli lágyrészek vérbeszűrődésében és a köldöktől jobbra 2 rendbeli, 2 centiméteres szúrt sebben megnyilvánuló életveszélyt okozó sérülései keletkeztek. A sérülés következményeként fertőzés és következményes veseelégtelenség alakult ki, majd a sérülés műtéti ellátása során sérült egy verőér, amely a műtéti kockázati körbe tartozó szövődményként értékelhető. A verőér sérülését csak a sértetlen lép eltávolítását követően tudták ellátni. A lép eltávolítását követően kialakult állapot maradandó fogyatékosságként értékelhető, amely állapot a szúrt hasi sérülés miatt szükséges műtét kockázati körébe tartozó szövődményével (verőér sérülés) áll okozati összefüggésben. Amennyiben a művesekezelés 6 hónapot meghaladó időtartamban szükséges, ez súlyos egészségromlásként értékelhető. A gyógykezelés elmaradása esetén L.Z.T. sértett halála bekövetkezhetett volna. A hasüregi fertőzés és veseelégtelenség kialakulásában meghatározó, döntő szerepe volt annak, hogy L.Z.T. sértett nem azonnal, hanem a sérülés elszenvedését követő napon késő délután jelentkezett orvosi ellátásra.
A vádlott nyilvánvalóan felismerte. hogy L.Z.T. sértett hasának késsel történő, kis-közepes erejű kétszeri megszúrása a hasüreget megnyithatja, és ez a sértettnél életveszélyes sérüléseket okozhat, azonban a vádlott az eredmény iránt közömbös maradt. A vádlottnál személyiségzavar és krónikus alkoholizmus állapítható meg, amely nem érinti a beszámítási képességét, azt nem zárja ki és nem is korlátozza. Kóros részegség, vagy annak a csökevényes volta nem volt megállapítható. Nem volt megállapítható továbbá olyan pszichiátriai kórkép sem, amely a vádlott beszámítási képességét érintette. A vádlott képes volt arra, hogy a cselekménye következményeit felismerje, és ennek a felismerésnek megfelelő magatartást tanúsítson.
Az ítélet ellen a vádlott és védője az életveszélyt okozó testi sértés bűntette vonatkozásában felmentésért, a garázdaság vétségek tekintetében pedig enyhítésért jelentettek be fellebbezést, így az nem jogerős.
Veszprém, 2015. május 13.
A Veszprémi Törvényszék Sajtóosztálya