Veszprémi Törvényszék - hűtlen kezelés

Szervezeti egység
Veszprémi Törvényszék
A Veszprémi Törvényszék a 2015. március 18-án kihirdetett ítéletével Gy.K.Zs. vádlottat bűnösnek mondta ki folytatólagosan elkövetett, különösen jelentős kárt okozó hűtlen kezelés bűntettében. A bíróság a vádlottat 2 év 6 hónap börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre, valamint 2 év közügyektől eltiltásra ítélte, továbbá kötelezte őt több, mint 1,3 millió forint bűnügyi költség viselésére.
 
A megállapított tényállás szerint:
Gy.K.Zs. vádlott 2007. novemberétől lett az állami tulajdonú, erdőgazdálkodással foglalkozó B. Zrt. gazdasági igazgatóhelyettese. A cégnek jelentős volt a devizában jelentkező export árbevétele, amelynek forintra történő átváltásakor – a forintnak az adott külföldi pénznemhez viszonyított árfolyama változásának függvényében – időről időre néhány százalékos árfolyam-különbözet jelentkezett. A vádlott – a cég befektetési szabályzatában foglaltakkal ellentétben – a árfolyamkockázat csökkentésére való hivatkozással, valójában a cég csökkenő üzleti eredményének javítása érdekében hosszú lejáratú, magas kockázatú, nagy (250.000-2.000.000 EUR) összegű devizaügyleteket kötött. Ezen ügyletek során az elérhető nyereség korlátozott (évi 1-1,2%), míg a lehetséges veszteség (az ún. tőkeáttételes elszámolású ügyletekre is figyelemmel) szinte korlátlan mértékű volt. A megkötött származékos tőkepiaci ügyleteken a vádlott először nyereséget ért el, azonban később ezen ügyletek – a gazdasági környezet megváltozására is tekintettel – több tízmillió Ft-os veszteséget hoztak. Az egyik ilyen, 5 éves futamidejű devizaügylet mintegy 3,5 hónappal a megkötését követően már olyan mértékű veszteséget eredményezett, hogy az ügyletet a pénzintézet megfelelő pótfedezet hiányában egyoldalúan, azonnali hatállyal lezárta. A kényszerlezárásból eredő mintegy 1 milliárd Ft összegű fizetési kötelezettség a cég azonnali fizetésképtelenségének veszélyével fenyegetett. A szerződést végül a bank és a B. Zrt. – a korábbi veszteségnek az új szerződés opciós díjaként történő elszámolásával, az azonnali lezárás lehetőségének a szerződésből történő törlése mellett – a veszteség csökkentése, illetőleg annak több évre történő elosztása érdekében újrakötötte. A forint árfolyamának tartós gyengülése folytán azonban ez az ügylet minden évben több tízmillió Ft, összesen több, mint 380 millió Ft veszteséget eredményezett.
 
Összességében a vádlott által kötött ügyletekből származó kár több, mint 1,5 milliárd Ft volt, amelyből a nyereséggel zárult ügyletekre és az újrakötött szerződés opciós díjára, valamint az egyik bankkal történő tárgyalás eredményeképpen elengedett 18,4 millió Ft-ra, valamint a veszteség csökkentése érdekében megkötött ellenirányú ügylet eredményére is tekintettel hozzávetőlegesen 1,3 milliárd Ft megtérült. A jelenleg is fennálló kár mintegy 235 millió Ft.
 
Az ítélet ellen az ügyész a kiszabott büntetés súlyosításáért, míg a vádlott és védője elsődlegesen felmentésért, másodlagosan enyhítésért jelentett be fellebbezést, így az nem jogerős.
 
Veszprém, 2015. március 18.
 
A Veszprémi Törvényszék Sajtóosztálya