A Veszprémi Törvényszék sajtóközleménye

Szervezeti egység
Veszprémi Törvényszék

A Veszprémi Törvényszéken zajló, a Vörösiszap-katasztrófával összefüggésben indult büntetőper 10 hónapos tárgyalás-sorozatában az ítélkezési szünet előtti utolsó tárgyalási hét zajlik a tegnapi naptól kezdődően.

A monumentális ügy kapcsán néhány adatot összesítve az alábbiak állapíthatók meg a 2012/13-as ítélkezési év eddigi mérlegeként:

Költségek:

A nyomozati szakban kizárólag szakértői munkadíjként több, mint 40 millió Ft-os költség merült fel – orvosszakértői szakterülettel, műszaki szakterülettel (geotechnikai, hidrológiai, hidrogeológiai, áramlástani, vegyész-, stb. szakértőkkel) és egyéb szakterülettel (számítástechnikai, környezet- és természetvédelmi, gyártástechnológiai, stb. szakértőkkel) összefüggésben. A bíróság 2013 októberétől tervezi az ügyben eddig kirendelt szakértők meghallgatását.

A tárgyalások megkezdése óta 3.149.414.- Ft fordítási és tolmácsolási költség merült fel, figyelemmel arra is, hogy az ügy egyik terheltje német állampolgár.

Összesen az ügyben eddig 171.530.- Ft tanúköltség merült fel.

Időráfordítás:

A bíróság az idei évben – az erre a hétre kitűzöttekkel együtt – 43 tárgyalási napot tartott, és 2013-ra további 30 tárgyalási napot tűzött már ki. Az ügyben tavaly óta összesen 69 tárgyalási nap megtartására került sor, melyből összesen 9 nap az ülnökváltások következtében történő eljárás megismétlését tette ki.

A közel 10 hónapos időszak alatt összesen 4 nap esett ki a kitűzött tárgyalási napokból védői betegség, illetőleg időjárási probléma miatt, valamint az érdemi munkából 9 nap esett ki az ülnökök személyének megváltozása miatt, amikor első alkalommal körülbelül 10-15 ezer, míg legutóbb körülbelül ennek duplája, tehát 30-40 ezer oldalnyi iratanyag ismertetése történt meg.

A tárgyalás résztvevői:

Az ügyben 15 vádlott és 15 védő vesz részt, akik a tárgyalási napon jelenlévő egyéb személyekkel – köztük a sajtó képviselőivel is – csak a Veszprémi Törvényszék legnagyobb tárgyalótermében férnek el.

2013. július 12. napjáig – az eddig kihallgatott összesen 106 tanún felül –  további 12 tanú meghallgatását tervezi a bíróság, míg szeptemberben várhatóan további 40 tanú meghallgatása történhet meg. A vádiratban szereplő ügyészi indítvány alapján sértett tanúként az ügyészség további 224 ember meghallgatását indítványozta az ügyben. Így akár közel 400 tanú kihallgatására is sor kerülhet a bíróság előtti eljárásban – azzal, hogy az ügy összesen 674 sértettet érint.

A 69 tényleges tárgyalási napon eddig körülbelül 406 óra hanganyag, 2000 oldal jegyzőkönyv, 6 óra helyszíni felvétel (hang- és képfelvétel) készült.

A három tagú bírói tanács mellett az általában szokásos egy helyett két jegyzőkönyvvezető is dolgozik; a jegyzőkönyvek terjedelme átlagosan 200-300 oldal között alakul.

A jelen ügyben a vádirat ismertetése 1 napot, a vádlottak meghallgatása pedig 12 tárgyalási napot vett igénybe. (Ebből az I.r. vádlott meghallgatása egyedül 3 napot tett ki.)

A tanúk nagy számára és különbözőségére figyelemmel, valamint arra is tekintettel, hogy az ügyben a bírón kívül további 31 főnek van kérdezési joga, nem egyedi eset, hogy egy tárgyalási napon csupán 1 tanú kihallgatása történik meg, annak ellenére, hogy olyan nap is van, hogy a bíróság 5-6 tanú meghallgatását tudja elvégezni.

Az iratok terjedelme:

A nyomozati iratok lefűzött iratanyag része 60.000 oldal, ehhez kapcsolódik további 20 kötetben fűzött, és számozással nem ellátott melléklet -további körülbelül 40.000 oldal nagyságrendben-, valamint az eljárás során lefoglalt eredeti bűnjelek -döntően dokumentumok- mennyisége, amely további körülbelül 30.000 oldalt tesz ki. Ezen alapdokumentumok nagyságrendjét növeli az eljárás során eddig keletkezett bírósági iratok mennyisége is. A harmadik kötetnél, 270. sorszámú iratnál tart a bíróság jelenleg, ez további 5.000-6.000 oldal iratanyagot jelent. Az ügy iratai így mindösszesen kb. 130.000-140.000 oldalt tesznek ki. A nagyszámú iratanyag mozgatása az egyes tárgyalási hetekre is problémát vet fel, tekintettel arra, hogy egy-egy tárgyalási hetet érintően minimálisan fél napot vesz igénybe a szükséges iratanyag összekészítése. Ezt követően 4-6 fő segítségének igénybe vételével lehetséges a tárgyalóba való le- és felszállítás.

Az eljárás során a sértettek nagy számára (674 fő) figyelemmel – annak ellenére, hogy az értesítések mindig több tárgyalási napra előre, illetőleg utolsó alkalommal újsághirdetésben történt meg – 1522 db postai értesítés ment ki csak a sértettek részére. Ehhez kapcsolódóan a lakcímkutatások, rendőri ellenőrzések, halotti anyakönyvi kivonatok beszerzése, egészségi dokumentációk kutatása, a bekövetkezett katasztrófa miatti lakhely változékonyság figyelemmel kísérése kapcsán kiment iratok, levelezések pontos száma nem, csak nagyságrendje becsülhető meg többszázas nagyságrendre. Mindez a ráfordított idő mellett tetemes költségvonzattal is járt – azzal együtt, hogy ez (a felhasznált papírhoz és egyéb irodaszerekhez hasonlóan) bűnügyi költségként nem számolható el.

A nagyszabású büntetőügy az ítélkezési szünetet követően, szeptembertől folytatódik.

Veszprém, 2013. július 9.

A Veszprémi Törvényszék sajtóosztálya