Veszprémi Törvényszék - vesztegetés bűntette és más cselekmények
A Veszprémi Törvényszék a 2015. május 20. napján kihirdetett ítéletével I.r. S.R. vádlottat bűnösnek mondta ki két rendbeli, bűnszövetségben és üzletszerűen, társtettesként elkövetett vesztegetés elfogadása bűntettében, befolyással üzérkedés vétségében, valamint hat rendbeli, bűnszövetségben, üzletszerűen, társtettesként elkövetett csalás vétségében, ezért őt halmazati büntetésül három év börtönbüntetésre és négy év közügyektől eltiltásra ítélte. A törvényszék a II.r. I.Sz. vádlottat bűnösnek mondta ki két rendbeli, bűnszövetségben és üzletszerűen, társtettesként elkövetett vesztegetés elfogadása bűntettében, bűnsegédként elkövetett befolyással üzérkedés vétségében, hat rendbeli, bűnszövetségben, üzletszerűen, társtettesként elkövetett csalás vétségében, valamint bélyeghamisítás bűntettében, ezért őt halmazati büntetésül három év börtönbüntetésre és négy év közügyektől eltiltásra ítélte. A törvényszék a III.r. K.J. vádlottat két rendbeli vesztegetés bűntettében találta bűnösnek, ezért 200.000,- Ft pénzbüntetést szabott ki vele szemben. A törvényszék az I. és II.r. vádlottakat három évre eltiltotta a foglalkozásuk gyakorlásától és személyenként 120.000,- Ft vagyonelkobzást rendelt el velük szemben, továbbá kötelezte a vádlottakat a büntetőeljárás során felmerült mindösszesen 465.042,- Ft bűnügyi költség megfizetésére is.
A megállapított tényállás lényege szerint:
Az E.ON Zrt. 2011-ben vállalkozási szerződést kötött egy céggel, amelyben a cég vállalta, hogy a lakossági egyfázisú és háromfázisú áram fogyasztásmérők, illetve kiegészítő tevékenységként az ún. kismegszakítók cseréjét az E.ON Zrt. veszprémi régiójában elvégzi. A cég a szerződésekben írt munka elvégzésére alvállalkozókat vett igénybe, ennek keretében két céggel kötött megbízási szerződést, amelyekben az alvállalkozó cégek kötelezettséget vállaltak arra, hogy az E.ON Zrt. által elvárt és szabályozott eljárásokat, a követendő munkafolyamatot betartják, illetve munkavállalóikkal betartatják. A lakossági fogyasztásmérők és a kismegszakítók cseréjét az alvállalkozó cégeknél munkaszerződés alapján foglalkoztatott szerelőpárok (egy villanyszerelő és egy adminisztrátor) végezték el.
II.r. I.Sz. vádlott villanyszerelői munkakörben került foglalkoztatásra mindkét alvállalkozónál, az ő feladata volt a fogyasztási helyeken a villamosipari szakmunkák kivitelezése, I.r. S.R. vádlott pedig a munkaszerződése alapján mindkét cégnél adminisztrátori munkakört látott el. Ennek keretében feladatai közé tartozott a II.r. vádlott munkájának dokumentálása, az E.ON Zrt. által kiadott munkalapok kitöltése, s a felszerelt fogyasztásmérők, plombák, kismegszakítók matricájának a munkalapokra történő felragasztása.
I. és II.r. vádlottak 2011 novemberében megjelentek III.r. K.J. vádlottnál, hogy a lejárt hitelesítésű fogyasztásmérőt kicseréljék. A III.r. vádlott a szerelés közben előadta I.r. és II.r. vádlottaknak, hogy a lánya ingatlanánál a villanyórát korábban ismeretlen személy mágnessel megpróbálta lassítani, de a mágnes levételét követően a fogyasztásmérő gyorsabban kezdett el „pörögni", így a valós fogyasztás többszörösét méri, majd megkérdezte tőlük, hogy vissza lehetne-e oly módon állítani az órát, hogy az ne derüljön ki, egyben felajánlotta, hogy fizetne is valamennyit a visszaállításért. I. és II.r. vádlottak az ajánlatot elfogadták, s megállapodtak a III.r. vádlottal abban is, hogy egy későbbi időpontban – a III.r. vádlott által felajánlott készpénzért cserébe - az órát visszaállítják. I. és II.r. vádlottak nem sokkal később megjelentek a III.r. vádlott lányának az ingatlanánál, ahol II.r. vádlott a lakossági villamos fogyasztásmérőt leszerelte, majd a vádlottak távoztak. A II.r. vádlott a fogyasztásmérőt a lakására vitte, arról a hitelesítő fémplombát levágta, majd a levágott eredeti plombát a gyárilag kialakított helyére pillanatragasztóval visszahelyezte. A II.r. vádlott a fenti cselekményével a mérésügyi hatóság által mérőeszköz hitelesítésének bizonyítására szolgáló, már felhasznált bélyeget használt fel ismételten. I. és II.r. vádlottak másnap az átállított mérőórát visszavitték és felszerelték, majd ezért összesen 200.000 Ft készpénzt kértek a III.r. vádlottól, aki a kért összeget átadta.
Az E.ON Hungária Zrt. az áramlopásokkal kapcsolatos visszaélések felderítésére keretszerződést kötött egy céggel, amelynek alapján a cég az I. és II.r. vádlottak munkatevékenységét is vizsgálta. A vizsgálat alapján Sz.E. tanú telefonon felvette a kapcsolatot az I.r. vádlottal, amelynek során arra hivatkozott, hogy a tél folyamán nagyon sokat fűtött árammal, túl magas lenne a villanyszámlája, így vissza kellene „pörgetni" a villanyórát, s ebben kérte az I.r. vádlott segítségét. Az I.r. vádlott a telefonbeszélgetés során beleegyezett abba, hogy a villanyórát munkatársa bevonásával visszaállítja, a munkáért 200.000 Ft készpénzt kért. Az I. és II.r. vádlottak előzetes egyeztetést követően megjelentek az ingatlannál, ahol a II.r. vádlott a fogyasztásmérőt leszerelte, majd az I.r. és II.r. vádlottak közölték, hogy a fogyasztásmérőt még aznap este vagy másnap kisebb értékre állított állapotban visszahozzák. I.r. vádlott a helyszínen Sz.E. tanútól a korábbi megállapodásuknak megfelelően átvett 200.000 Ft készpénzt.
Sz.E. tanú tájékoztatását követően K.E. tanú a telephelyen a fenti cselekménnyel összefüggésben az I.r. és II.r. vádlottakat elszámoltatta. Az I. és II.r. vádlottak, mint a P. Kft. dolgozói, azért vettek át jogtalan vagyoni előnyt, hogy a munkaszerződésükben és a munkaköri leírásukban meghatározott kötelességüket megszegve, a fentiek szerint a mérőórát visszaállítsák.
Az I. és II.r. vádlottak 2012 márciusában előzetes egyeztetés nélkül megjelentek az M.L. tanú tulajdonában álló ingatlannál a lejárt hitelesítésű fogyasztásmérő kicserélése céljából. A munkavégzés során az I.r. vádlott azt közölte az ingatlan tulajdonosával, hogy az új villanyórát nem szerelhetik be, mert állítása szerint a régi 32 Amperes illegálisan működött, tekintettel arra, hogy ezen a fogyasztási helyen a nyilvántartásukban 24 Amper szerepel. A tanú közölte a vádlottakkal, hogy a régi villanyórát az E.ON Zrt. cserélte ki, s ennek során szabályosan került sor a 32 Amperre történő bővítésre is. Az I.r. vádlott azonban ennek ellenére előadta, hogy nem kötik vissza a villanyt, sőt, M. L. tanú a szabálytalan vételezés miatt 160.000 Ft összegű büntetésre is számíthat. Az I.r. vádlott ezt követően közölte azt is, hogy amennyiben a tanú ad a részükre 20.000 Ft-ot, akkor a II.r. vádlottal beszerelnek egy új villanyórát, s az E.ON Zrt.-nél azt is elintézik, hogy ne legyen büntetés. A tanú annak érdekében, hogy az ingatlanon legyen áram, 20.000 Ft készpénzt adott át a vádlottaknak, majd ezt követően szerelte fel a II.r. vádlott az új villanyórát.
A I. és II.r. vádlottak a lejárt hitelesítésű fogyasztásmérők cseréje során összesen hat alkalommal végeztek úgy kismegszakító cserét, illetve egyéb tevékenységet, hogy ezek során nem tájékoztatták a sértetteket arról, hogy az általuk végzett tevékenység az E.ON Zrt. szabályzata alapján térítésmentes. Az I. és II.r. vádlottak rendszeres haszonszerzésre törekedve a sértetteket - az ügyfél fizetési kötelezettsége - tekintetében tévedésbe ejtették, tőlük jogtalanul 2.000 Ft és 40.000 Ft közötti összegeket kértek, s a pénzt minden esetben megosztották egymás között.
Az ítéletet a III.r. vádlott és védője tudomásul vette, az ügyész három nap gondolkodási időt kért, az I. és II.r. vádlottak és védőik elsődlegesen felmentésért, másodlagosan enyhítésért jelentettek be fellebbezést, így az nem jogerős.
Veszprém, 2015. május 20.
A Veszpérmi Törvényszék Sajtóosztálya