Zalaegerszeg Törvényszék - Hamis közösségi profillal szereztek pénzt
Afganisztánban szolgáló amerikai hivatásos katonának adták ki magukat a Facebook közösségi oldalon és közel 3 milliót csaltak ki egy nőtől.
Az ügyészi vádirat szerint az I. rendű vádlott volt az, aki létrehozta és működtette a hamis Facebook profilt, ám a bíróság ezt nem látta bizonyítottnak, csupán azt, hogy közreműködött az elkövetésben. A bíróság által megállapított tényállás szerint az eljárás során ismeretlenül maradt személyek 2018 augusztusban nigériai és indonéziai szerverekhez köthető, be nem azonosítható IP-címekről bejelentkeztek a Facebook közösségi oldalra, ahol egy hamis profilt létrehozva Afganisztánban szolgáló hivatásos amerikai katonának adták ki magukat. A közösségi oldalon felvették a kapcsolatot a zalai sértettel, a nő bizalmába férkőztek és sikerült elhitetni vele, hogy a hamis profilon bemutatott katona a Magyarországra történő költözéséhez diplomáciai futár útján jelentős összegű készpénzt küld a nő címére megőrzésre.
Az I. rendű vádlott szintén 2018 augusztusában felkereste a II. rendű vádlottat, akivel megállapodtak abban, hogy jutalék fejében a rendelkezésre bocsátja a bankszámlaszámát a sértettől érkező átutalások fogadására. Így az I. rendű vádlott a II. rendű vádlott számlaszámát továbbította az elkövetőknek, akik különböző indokokkal rábírták a sértettet, hogy pénzt utaljon. A nő 2018. szeptember 17-én 638.970 forint összegű futárdíjat utalt el, majd még aznap újabb utalást indított: 1.249.495 forintot küldött, hogy a pénzzel teli csomagot a Magyarországra küldés során ne világítsák át. Két nappal később, miután a „virtuális kapcsolata” jelezte, hogy gond van a csomaggal, a nő ezen probléma megoldása érdekben 1 millió forintot utalt a II. rendű vádlott számlájára.
A II. rendű vádlott a számlájára érkezett összegeket rövid időn belül felvette, majd az előzetes megbeszélésüknek megfelelően saját részének levonása után átadta az I. rendű vádlottnak, aki az egyes összegeket az ismertlen elkövetőkhöz juttatta.
A továbbiakban újabb pénzösszegek átutalására hívták fel a nőt, aki azonban ettől már elzárkózott és a hatósághoz fordult.
A Keszthelyi Járásbíróság a tárgyalás mellőzésével hozott, 2020. június 3-án jogerőre emelkedett végzésében bűnösnek mondta ki a II. rendű vádlottat bűnsegédként, folytatólagosan elkövetett csalás bűntettében, ezért őt 10 hónap börtönbüntetésre ítélte, amelynek végrehajtását 2 év próbaidőre felfüggesztette.
A tárgyalás tartását indítványozó társával szemben 2021. február 26-án hozott nem jogerős ítéletet a Keszthelyi Járásbíróság. Az I. r. rendű vádlottat bűnösnek mondta ki folytatólagos elkövetett csalás bűntettében, mint bűnsegéd, ezért őt 10 hónap börtönbüntetésre ítélte, amelynek végrehajtását 2 év próbaidőre felfüggesztette.
Az indokolásban elhangzott: az eljárás során nem volt bizonyítható, hogy az I. vádlott akár a Facebook közösségi oldalon akár telefonon vagy egyéb módon közvetlen kapcsolatba került volna a sértettel, ahogyan az sem, hogy a sértettnek szóló megtévesztő üzenetek elkészítésében és közlésében részt vett volna. A férfi szerepét a bíróság bűnsegédként állapította meg, mivel bűncselekmény elkövetéséhez szándékosan segítséget nyújtott azzal, hogy az ismeretségébe tartozó II. rendű vádlottat rábírta, hogy alkalmi fizetség ellenében a saját bankszámlájára utaljon a sértett.
A bíróság enyhítő körülményként értékelte, hogy a férfi büntetlen előéletű, kisebb súllyal az időmúlást, továbbá, hogy bűnsegédként követte el a cselekményt. Súlyosító körülményként többek között, hogy a bűncselekmény elkövetésében többen vettek részt, s a férfi ellen több büntetőeljárás indult az elkövetés óta.
Az I. rendű vádlottra nézve az ítélet nem jogerős, a védő és vádlott felmentésért fellebbezett, az ügyész három napot tartott fenn a fellebbezés megfontolására.
Az okozott kár nem térült meg, erre vonatkozóan a sértett polgári jogi igényt terjesztett elő.
Zalaegerszeg, 2021. február 26.
Zalaegerszegi Törvényszék Sajtóosztály