Zalaegerszegi Törvényszék - betörés, orgazdaság

Szervezeti egység
Zalaegerszegi Törvényszék
 
 
Jogerős ítélet született 2016. szeptember 23-án azokkal a vádlottakkal szemben, akik több zalai településen követtek el betöréseket, s mintegy 190 milliós kárt okoztak ezzel. 
 
A vádlottak pénzszerzés céljából, előre megtervezett módon hajtották végre a bűncselekményeket 2009-2010-es években több helyszínen (pl.: Zalaszabar, Alsópáhok, Cserszegtomaj, Zalaszentlászló). Az I. rendű vádlott  családi, valamint hétvégi házakba hatolt be ablakfúrás, illetve kiégetés módszerével. Az épületekben kutatást végzett, s magához vette a talált készpénzt, ékszereket, egyéb, értékkel bíró vagyontárgyakat. Mindeközben a II. rendű vádlott figyelő-biztosító tevékenységet látott el. Az I-II. rendű vádlottak értesítették az addig várakozó III. rendű vádlottat, aki a megbeszélt helyszínre ment gépkocsijával, majd a lopott holmival együtt távoztak. Az ilyen módon eltulajdonított értékeken egymás között megosztoztak.
 
2010. július - 2011. április között a vádlottak már összehangoltan, egyfajta szervezettséggel, esetenként a feladatok egymás közti elosztása mellett, előre kitervelten, sorozatjelleggel követtek el hasonló vagyon elleni bűncselekményeket. A jogtalanul megszerzett indítókulcsok felhasználásával eltulajdonítottak garázsban vagy udvaron parkoló nagy értékű gépkocsikat. A bűncselekményekből származó gépjárműveket vádlott társaiknak vagy kívülállóknak értékesítették egészben vagy bontott alkatrészként.
 
Az ügyben 18 vádlott -  többen orgazdaságért, illetve egyedi azonosítójellel való visszaélés miatt - állt az első fokon eljáró Keszthelyi Járásbírság előtt, ahol az eljáró tanács összesen 28 tárgyalási napot tartott, s végül 331 oldalas ítélet született. A döntés értelmében az I. rendű vádlottat, mint többszörös visszaesőt  halmazati büntetésül 7  év és 6  hónap  fegyházra és 8 év közügyektől eltiltásra ítélte a bíróság, azzal, hogy nem bocsátható feltételes szabadságra. A II. rendű vádlott 5 év börtönt, s ugyanennyi év közügyektől eltiltást kapott, a III. rendűt 2 év 4 hónap börtönre, 3 év közügyektől eltiltásra ítélték. 7 év fegyházat és 7 év közügyektől való eltiltást szabott ki az I. fokú bíróság a többszörös visszaesőnek minősülő IV. rendű vádlottra. Az V. rendű vádlottat 4 év 6 hónap börtönnel és 5 éves közügyektől való eltiltással sújtotta a bíróság, míg a VI. rendű vádlott esetében 4 év 8 hónap börtön és 5 év közügyektől eltiltás, a XVI. rendű vádlott, mint visszaeső esetében  2 év 8 hónap szabadságvesztés és 3 év közügyektől eltiltás volt az első fokú büntetés.  A további 10 - orgazdaságban részt vevő - vádlott tekintetében a kiszabott büntetéseket próbaidőre függesztette fel a bíróság, illetőleg egy egyedi azonosító jellel való visszaélés bűntettében bűnösnek talált  XIV. vádlott esetében 120 óra közérdekű munkát rendelet el.
 
Az I. fokú bíróság az I.-VIII. rendű vádlottak esetében különböző mértékben, de összesen több mint 116 millió forint erejéig vagyon elkobzást rendelt el.
 
Az ügy 2016. szeptember 23-án került a Zalaegerszegi Törvényszék elé másodfokon. A tanács az V. rendű vádlott 4 év 6 hónapos büntetését 4 évre enyhítette, valamint az - orgazdaságban, illetve egyedi azonosítójellel való visszaélésben bűnös - XVIII. és az VII. rendű vádlottakat előzetes mentesítésben részesítette. (Ennek alapján e vádlottak mentesülnek az elítéléshez kapcsolódó következmények alól, s a jövőben olyan tartalmú hatósági erkölcsi bizonyítványt kaphatnak, amelyben  "a bűntettesek nyilvántartásában nem szerepel" kitételt tüntetik fel.)
 
A többi vádlott esetében  - kisebb módosításokkal, lényegi változtatások nélkül – a törvényszék helybenhagyta  az első fokon született ítéletet.
 
Az ítélet jogerős. 
 
Zalaegerszeg, 2016. szeptember 27.
 
            A Zalaegerszegi Törvényszék Sajtóosztálya