Zalaegerszegi Törvényszék - Életfogytiglan a zalaegerszegi gyilkosság vádlottjának
Beküldés dátuma
2017.06.08. - 16:15
Szervezeti egység
Zalaegerszegi Törvényszék
Nem jogerősen életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte a Zalaegerszegi Törvényszék büntetőtanácsa azt a férfit, akit a 2016 júniusában Zalaegerszegen történt gyilkossággal vádoltak. A vádlott legkorábban 27 év után kerülhet feltételesen szabadlábra.
A büntetett előéletű vádlott élettársi kapcsolatot létesített Zalaegerszegen egy, a főváros mellett élő nővel, ám a kapcsolatuk megromlott, s a nő hazaköltözött. A férfi ebbe nem tudott beletörődni, vissza akarta szerezni, de a nő ultimátumot adott: akkor jön vissza, ha a vádlott elmegy érte. Ehhez azonban a munkahellyel és jövedelemmel nem rendelkező férfinek pénzre volt szüksége. Bár a rokonoktól kapott 14 ezer forintot, ez még kevés volt az utazásra, így elhatározta, hogy pénzt szerez.
A vádlott kesztyűt és egy váltás ruhát vett magához, s 2016. június 24-ről 25-re virradóra a kerítésen átugorva bejutott egy zalaegerszegi családi ház udvarára, s miután felfeszítette a bejárati ajtót bement a házba. Az egyik szobában egy ágyban fekvő alvó alakot talált, akit a helyszínen magához vett 92 cm hosszú, 2 cm átmérőjű vascsővel több alkalommal is megütött. Az ütések az alvó, védekezésre képtelen sértett fejét érték, s olyan súlyos sérülést okoztak, hogy a nő belehalt a bántalmazásba.
Ezt követően a vádlott alaposan átkutatta a lakóházat, s 90 ezer forint készpénzt vett magához. Arra, hogy a tettes körülbelül ennyit vitt el, abból lehetett következtetni, hogy az áldozat minden kiadásáról, bevételéről, életének eseményeiről pontos számadást vezetett egy naptárban. A kimutatások szerint 90 ezer forintnak kellett lenni otthon, ám a történtek után nem találtak pénzt a lakásban. Mindezek után a vádlott kávét és különféle háztartási tisztítószereket szórt, locsolt szét a házban, majd 1 óra 48 perc múlva távozott. Az időt azért tudni pontosan, mert az érkezését és a távozását felvette egy közeli biztonsági kamera. A férfi ezután a belváros felé indult, útközben eldobta a lecserélt ruhát, s nem sokkal később egy belvárosi kamera felvételén látható, amint egy táskával a kezében halad. A vádlott másnap elutazott a volt élettársáért egy Budapest melletti településre.
Az egyedül élő sértett szomszédainak napokkal később tűnt fel, hogy egy ideje nem látták az asszonyt, a postaláda sincs kiürítve, majd az utcáról benézve észlelték, hogy a bejárati ajtót felfeszítették. Ezt követően értesítették a rendőrséget.
A történtekről a vádlott többféle vallomást is tett: először tagadott, majd beismerte, hogy bement az udvarra, mivel ismerőse erre kényszerítette, majd végül azt vallotta, hogy csupán pénzt akart szerezni, ennek reményében indult útnak azon az estén. A házat véletlenszerűen választotta ki: úgy vélte, nem talál benn senkit. Amikor azonban az alvó nő felriadt, a nála lévő vascsővel – elmondása szerint kétszer – megütötte. Többször is hangsúlyozta, hogy nem akarta megölni, csak megijedt, mikor a nő felébredt és ijedtében ütött. Elismerte, hogy a lakásban kutatott, de azt mondta, nem vitt el semmit. A korábbi tárgyaláson utolsó szó jogán sajnálatát és megbánását kifejezve bocsánatot kért a történtekért.
A bíróság ezt a vallomást nem tudta elfogadni, több bizonyíték is ellene szólt: a szakértői vizsgálatok, a helyszíni szemle, a kamarák felvétele, a mobiltelefonjából kinyert információk, a gyilkosság utáni nap történései, hogy hirtelen pénze lett az utazásra, nem támasztották alá az általa elmondottakat, a genetikai vizsgálatok pedig a vasrúdon és egy, a házban lévő késen is kimutatták a vádlott DNS-ét.
A vádlottat a bíróság 2017. június 8-án emberölés bűntettében mondta ki bűnösnek és életfogytig tartó, fegyházban letöltendő szabadságvesztésre ítélte, valamint 10 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától. A feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját 27 évben határozza meg a törvényszék. Ez az adható 25-40 év közötti időtartam minimumától kis mértékben eltér, amit azzal indokolt, hogy a vádlott feltételes szabadságvesztés ideje alatt követte el a bűncselekményt.
Az ügyész tudomásul vette az ítéletet, a vádlott és védője enyhítésért fellebbezett, így az nem jogerős. A vádlott – szintén nem jogerős döntés értelmében – továbbra is előzetes letartóztatásban marad.
Már az ítélet kihirdetése után zavar keletkezett a tárgyalóteremben, a jelenlévők bekiabálással zavarták meg az ítélethirdetést, így többjüket távozásra szólította fel a tanács elnöke. Az ülés berekesztése után pedig az épületből távozó újságírókat és operatőröket is zaklatták, de a biztonsági szolgálat munkatársai megakadályozták a további atrocitásokat.
Zalaegerszeg, 2017. június 8.
Zalaegerszegi Törvényszék Sajtóosztály