Zalaegerszegi Törvényszék - embercsempészet
Beküldés dátuma
2015.10.08. - 16:06
Szervezeti egység
Zalaegerszegi Törvényszék
Bár a migrációs helyzet miatt e héttől több tárgyalást is elhalasztottak Zala megyében, a kiemelt fontosságú ügyek tárgyalása nem maradt el. A Lenti Járásbíróság 2015. október 7-én hat külföldi embercsempész ügyében hozott ítéletet.
A vádlottak Olaszországban élő pakisztáni és afgán embercsempészek által irányított, jól szervezett, nemzetközi embercsempész bűnszervezet keretében követték el a bűncselekményt.
A bűnszervezet pakisztáni vezetői Olaszországban szervezték be az ott tartós letelepedési engedéllyel rendelkező, indiai állampolgárságú I., II. és IV. rendű vádlottakat, akik anyagi ellenszolgáltatásért vállalták migránsok Magyarországról Olaszországba történő illegális szállítását. Az indiaiak tevékenységének konkrét irányításra a bűnszervezet vezetői a pakisztáni állampolgárságú III. rendű vádlottat is elküldték velük Magyarországra.
Miközben az indiai és pakisztáni állampolgárokból álló szállítók 2015. március 3-án éjszaka Magyarországra utaztak, a bűnszervezet itteni kapcsolataként működő, hazánkban több éve menedékjogi elismerést kapott V. és VI. rendű vádlottak, - akik a magyar menedékjogi védelemmel visszaélve valójában szervezett embercsempészést folytattak - több más, ismeretlen afgán embercsempésszel közösen felvették a kapcsolatot a hazánkba a zöldhatáron át illegálisan érkezett menedékkérőkkel. Fejenként 50-250 euróért azt ígérték nekik, hogy "garanciával" kijuttatják őket Olaszországba. A bicskei és a debreceni menekülttáborokból az embercsempészek utasításának megfelelően 2015. március 4-én este Budapestre irányított bangladesi és afgán menedékkérőkkel Budapesten az V. és VI. rendű vádlottak az előre megbeszélt helyeken találkoztak, majd elkísérték őket az időközben Budapestre, a Petőfi híd budai hídfőjéhez megérkezett, az indiai szállító által Olaszországból kibérelt, zárt rakterű kisteherautóhoz.
A vádlottak egy alig 2x3-as zárt rakterű furgon rakterébe 16 menedékkérőt zsúfoltak össze, és velük az M7-es autópályán, majd a 75-ös főúton Olaszország felé indultak. Útközben előttük „előfutóként” haladt a III. rendű vádlott által vezetett személygépkocsi, azzal a feladattal, hogy a rendőri ellenőrzésre figyelmeztesse a tehergépkocsiban ülőket. A több órás út alatt a menedékkérőknek sem élelmet, sem vizet nem biztosítottak, szükségleteik elvégzése érdekében sem álltak meg, végig a teherautó padlólemezén ülve szállították őket.
A Lenti Rendőrkapitányság szolgálatot teljesítő járőre Lenti belvárosában figyelt fel a gyanús autókra. A megállításukra irányuló jelzésére az embercsempészek nagy sebességgel elhajtottak a magyar-szlovén államhatár irányába. Végül akciófilmekbe illő autós üldözés után, a határ előtt 400 méterre, útzár alkalmazásával sikerült őket feltartóztatni. A helyszínről két indiai embercsempész az éjszakai sötétség leple alatt még elmenekült, de másnap reggel sikerült őket is elfogni.
A vádlottak valamennyien tudatában voltak annak, hogy az akcióban játszott tevékenységükkel egy jól szervezett, feladatmegosztáson alapuló embercsempész szervezet eredményes működéséhez járulnak hozzá. A bűnszervezetben viszonylagosan jól elkülönült szerepek szerint zajlott a végrehajtás: egyesek az irányítást, összehangolást és a pénzek elosztását végezték, mások a migránsok beszervezését, összegyűjtését és tőlük a pénzek beszedését, megint másoknak az embereknek az államhatárokon való átszállítása volt a feladata.
A vádlottak többsége a tárgyaláson beismerő vallomást tett, bár saját szerepét mindegyik igyekezett kisebbíteni, és a szervező szerepet másra hárítani. A bűnszervezetben való elkövetést valamennyien tagadták.
A Lenti Járásbíróság 2015. október 7-én hozott ítéletet: a vádlottakat bűnszervezetben társtettesként elkövetett embercsempészés bűntettében mondta ki bűnösnek. Az I., II. és a IV. rendű vádlottakat 2 év 8 hónap fegyházbüntetésre ítélte a bíróság, és valamennyiüket 4 évre kiutasította Magyarország területéről. A III., V. és a VI. rendű vádlottak 4 év fegyházat kaptak. A III. rendű vádlottat 5 évre utasította ki az országból az I. fokú bíróság. (A V. és VI. rendű vádlottak nem voltak kiutasíthatóak, mivel a magyar hatóságok által biztosított menedékjogot élveznek.)
Az ítélet nem jogerős, mert noha az ügyész tudomásul vette, a vádlottak és a védők fellebbezést nyújtottak be. A bíróság a vádlottak előzetes letartóztatását továbbra is fenntartotta. Ez utóbbi döntést a vádlottak és védőik szintén megfellebbezték, így ez a döntés sem jogerős.
Zalaegerszeg, 2015. október 8.
A Zalaegerszegi Törvényszék Sajtóosztálya