Zalaegerszegi Törvényszék - Gyógyászati segédeszközöket írtak fel jogtalanul
Beküldés dátuma
2017.02.22. - 14:27
Szervezeti egység
Zalaegerszegi Törvényszék
A vádlottak, s védőik távolléte mellett hozott ítéletet a Zalaegerszegi Járásbíróság annak a két vádlottnak az ügyében, akik több milliós kárt okoztak az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP).
Az ügyészség vádirata szerint 2010 novembere és 2011 márciusa között a I. rendű szakorvos vádlott 23 beteg részére vizsgálat nélkül és jogszabályi feltételek hiányában írt fel gyógyászati segédeszköznek számító ún. antidecubitus ülőpárnát. A recepteket a vádlott érdekeltségi körébe tartozó patikában váltották ki. A vádlott célja az volt, hogy az indokolatlanul felírt párnák után igénybe vegye az OEP támogatást, s jogtalan haszonra tegyen szert. Tettével több mint 2 milliós kárt okozott az OEP-nek, mert a beváltott receptek után a támogatást a patikának elszámolták, a betegek pedig végül rosszabb minőségű, olcsóbb eszközt kaptak.
A II. rendű vádlott egy budapesti gyógyászati cég képviselőjeként került kapcsolatban a I. rendű vádlottal, s megegyeztek abban, hogy - a kórházi dolgozók köréből gyűjtve - biztosítottak adatait felhasználva recepteket állít ki az I. rendű vádlott, s azokat a II. rendű vádlott az általa képviselt cég érdekeltségi körében beváltja. 2011 tavaszán az I. rendű vádlott 172 személy részére - ez a vádmódosítás előtt 298 volt - írt fel vizsgálat nélkül, jogosulatlanul, normatív támogatással kompressziós gyógyharisnyát. Volt, aki nem kapott terméket, míg mások kisebb értékű terméket kaptak. A két vádlott cselekményével több mint 2 milliós kárt okozott az OEP-nek
A bíróság a módosított vádirattal - a közel 300 tétel helyett 172 eset - egyezően állapította meg a tényállást és bűnösnek mondta ki a vádlottakat. Az I. rendű vádlottat 2 rendbeli költségvetési csalás bűntettében, 2 rendbeli folytatólagosan elkövetett hamis magánokirat felhasználásának vétségében találták bűnösnek. Tettéért a bíróság 1.200.000 Ft pénzbüntetésre ítélte (300 napi tétel, egy napi tétel összege 4000 Ft). A II. rendű vádlottat, mint közvetett tettest találták bűnösnek költségvetési csalás bűntettében és folytatólagosan elkövetett hamis magánokirat felhasználásának vétségében. Ezért őt a bíróság halmazati büntetésül 400.000 Ft pénzbüntetésre ítélte (200 napi tétel, egy napi tétel összege 2.000 Ft). A vádlottak 10-10 havi részletfizetési lehetőséget kaptak.
Az indokolásban elhangzott: a vádlottak célja a gyógyászati segédeszközök után járó normatív támogatás felvétele volt, s a bíróság megalapozottnak találta, hogy az I. rendű vádlott vizsgálat nélkül és indokolatlanul írta fel a gyógyászati segédeszközöket. Bár a vádlott azóta teljes egészében megtérítette az OEP-nek okozott kárt, büntetőjogi felelősségét az eljárás során vitatta. Álláspontja szerint a párnák azért kellettek, hogy a felfekvést megakadályozzák, ő megelőzésként írta fel azokat a mozgáskorlátozottak számára, akik fokozottabban ki vannak téve az ilyen jellegű betegségnek. A harisnyák tekintetében kiemelte: szűrővizsgálatokat tartott, s egy-egy alkalommal 50-100 beteget vizsgált, s a hatékonyság érdekében gyűjtöttek adatokat, majd a magánpraxison írta a recepteket, amelyeket a II. rendű vádlott váltott ki.
A bíróság álláspontja szerint ezzel szemben álltak az okirati bizonyítékok, köztük a hiányosságokat feltáró OEP vizsgálat is, amely azért indult, mert a vádlott érdekeltségi körébe tartozó patikában a korábbiakhoz képest nagyon megnőtt a gyógyászati segédeszközök forgalma. A nyomozás, illetve az OEP vizsgálat során meghallgatott közel 300 tanú vallomásából kirajzolódik: egyiküknek sem kellett fizetni a gyógyászati segédeszközért, azokat ingyen kapták, bár voltak, akik nem is tudtak arról, hogy az adataikkal gyógyászati segédeszközt vettek. Mindezek mellett az indokolásban elhangzott: életszerűtlen az, hogy a beteg vizsgálat után nem kapja kézhez a receptet, hanem azt más váltja ki.
Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, a többiek a távollét okán a határozat kézhezvételét követően kötelesek nyilatkozni, így a döntés nem jogerős.
Zalaegerszeg, 2017. február 22.
Zalaegerszegi Törvényszék Sajtóosztály