Zalaegerszegi Törvényszék - Jogerős ítélet már az előkészítő ülésen

Szervezeti egység
Zalaegerszegi Törvényszék

Ítéletet hozott a Zalaegerszegi Járásbíróság annak a nőnek az ügyében, aki valótlan adatokat feltüntetve kötött különböző biztosítási szerződéseket, majd felvette az ezek után járó jutalékot.
 
A 2018. november 20-án megtartott előkészítő ülésen a vádlott beismerte bűnösségét, a tárgyalásról lemondott. A váddal megegyező tényállás szerint a nő a sértetti biztosító részére közvetített biztosítási, banki és nyugdíjpénztári szerződéseket, amelyek után jutalékot kapott.
2014 júliusában egy magánszemély a vádlott közvetítésével kötött biztosítási szerződést. Ezt követően a nő arról tájékoztatta a sértettet, hogy nagyobb befizetésekkel a biztosítási szerződés értéke növelhető, ezért a sértett 900.000,- Ft eseti díjat adott át neki. Ezt a nő fiktív biztosítások megkötéséhez használta fel.
2014. szeptember-november között a vádlott a biztosítóhoz fiktív személyek adataival valótlan tartalmú és hamis ajánlatokat nyújtott be. Az így létrejött szerződések díjelőlegét a korábban kicsalt 900.000 forintból fedezte. A biztosító 6 esetben fizette ki a nőnek az üzletkötői jutalékot, így a vádlott 1.057.238,- Ft kárt okozott.
2013 januárja és 2014 júliusa között a nő olyan személyek nevében nyújtott be valótlan tartalmú ajánlatokat és nyilatkozatokat, akiknek adatait más biztosításkötésekből már ismerte. Az ügyfelek tudta nélkül létrejött szerződésekre a vádlott befizette a díjelőlegeket, esetenként a biztosítási díjat is. Célja ezúttal is a jutalék megszerzése volt, több mint 4 millió forint kárt okozva ezzel a biztosítónak.
 
Fentiek miatt a vádlottat a Zalaegerszegi Járásbíróság bűnösnek mondta ki sikkasztás bűntettében, csalás bűntettének kísérletében, illetve 28 rendbeli hamis magánokirat felhasználása vétségében, ezért őt halmazati büntetésként 1 év 10 hónap börtönbüntetésre ítélte, amelyet 4 év próbaidőre felfüggesztett.
 
A vádlott beismerő vallomását a bíróság elfogadta, így a 2018. július 1-től hatályos büntetőeljárási törvény rendelkezései szerint az előkészítő ülésen ítéletet hozott, amely ugyanezen a napon jogerőre emelkedett.
 
Az új Büntetőeljárási törvény szerint kötelező előkészítő ülést tartani - néhány kivételtől eltekintve - minden büntetőügyben. Az ülés feltétele, hogy a vádlott tárgyalás tartási jogáról lemond, beismerő vallomást tesz, amit a bíró elfogad. Így a bíróság már az eljárás ezen szakaszában ítéletet hozhat. A bűnösséget nem vagy csak részben beismerő vádlott esetében tárgyalásra kerül sor.
 
Zalaegerszeg, 2018. november 20.

 
Zalaegerszegi Törvényszék Sajtóosztály