Zalaegerszegi Törvényszék - Összesen 38 évet kaptak társtettesként, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölésért

Szervezeti egység
Zalaegerszegi Törvényszék

Összesen 38 évet kaptak társtettesként, 
különös kegyetlenséggel elkövetett emberölésért

Nem jogerősen 20, illetve 18 év fegyházbüntetésre ítélte 2021. október 26-án a Zalaegerszegi Törvényszék azt a két vádlottat, akik megölték azt a férfit, aki az otthonába fogadta őket.

A bíróság a vádirattal egyező tényállást állapított meg, amely szerint a II. rendű vádlott nő 2018-ban, míg a börtönből szabaduló élettársa - az ügy I. rendű vádlottja - 2020 januárjában költözött egy 59 éves zalaegerszegi sértetthez. A nőnek és a férfinak volt egy közös csecsemőkorú gyermekük, aki szintén velük élt.
2020. február 17-én a sértett férfi lakásában vendégeskedett az I. rendű vádlott testvére is. A 4 fős társaság egész nap italozott, majd az esti órákban az I. rendű vádlott testvére abba a szobába feküdt le, ahol a nő 7 hónapos gyermeke is aludt. Mindeközben a sértett és a vádlottak a konyhában hangosan veszekedtek, amire a kisgyermek felébredt és sírni kezdett. A szóváltás során a nő élettársa pofon ütötte a sértettet, aki ezután bement a szobába, de a vádlottak utánamentek. Itt elkezdték ütlegelni az idős férfit, aki a földre esett. A vádlottak ekkor sem hagyták abba a bántalmazását: ütötték, rúgták, taposták a férfi fejét, nyakát, felsőtestét. Kb. 10 perc elteltével abbahagyták a bántalmazást és a szobában hagyták a jajgató férfit.
Az I. rendű vádlott testvére észlelve a történteket felhívta a segélyhívót, azonban a pontos címet nem tudta megmondani, s közben az I. rendű vádlott elvette tőle a telefont és megszakította a vonalat.
Kis idő elteltével - mivel a sértett nem adott hangot - az I. rendű vádlott visszament hozzá, azonban életjeleket nem észlelt rajta. Ezt közölte a többiekkel is, mire a testvére továbbra is mentőt akart hívni, de ezt nem engedték neki, ezért távozott az ingatlanból.
Ezután a nő feltakarította a konyhát, ruhákat pakolt össze és a nyomok eltüntetése céljából a holttest köré, valamint a szobában lévő fotelba textíliákat - főként a saját és gyermeke ruháit - pakolt, meggyújtotta azokat, majd a nem sokkal korábban a házból távozó élettársa és a közös gyermekük után sietett. 

Az I. rendű vádlott testvére elment a másik testvéréhez, ahol elmesélte a történteket. A rokonai tanácsára az esetet személyesen bejelentette a rendőrkapitányságon. A helyszínre kiérkező járőrök megtalálták a férfi holttestét a füstölgő, parázsló szobában.

A Zalaegerszegi Törvényszék 2021. február 9-én tartott előkészítő ülést, amelyen sem a nő, sem a férfi nem tett vallomást, így az ügy tárgyaláson folytatódott, és 2021. október 26-án ítélet született. A tárgyaláson az I. rendű vádlott személyesen, II. rendű társa távmeghallgató rendszeren keresztül vett részt.

A bíróság bűnösnek mondta ki mindkét vádlottat társtettesként, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntettében és az I. rendű vádlottat, mint visszaesőt, a maximum kiszabható 20 év fegyházbüntetésre, a II. vádlottat 18 év fegyházbüntetésre ítélte, s mindkettőjüket 10 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától. Az I. rendű vádlott nem, a II. rendű vádlott legkorábban a büntetés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra. 

A vádlottak az eljárás során tagadták bűnösségüket, állították, hogy a sértett bántalmazásában nem vettek részt, azt a jelen lévő testvér követte el. A rendelkezésre álló bizonyítékok, a poligráfos vizsgálatok, a tanúk nyomozati vallomása viszont ezt nem támasztotta alá. A vádlottak vallomásaikat többször, kisebb részletekben megváltoztatták, s ezek - a II. rendű vádlott részéről - némely esetben ellentétesek voltak a vádlotti védekezéssel és a testvér vallomását erősítették.
Az I. rendű vádlott első kihallgatása alkalmával elismerte, hogy ott voltak aznap a sértettnél, de állította, ő és a II. rendű vádlott a gyermekkel együtt előbb eljöttek.  Egy másik alkalommal viszont már azt vallotta, a házban tartózkodó testvére volt az elkövető. Önmagát úgy állította be, hogy csitította a vitatkozó feleket, s mentőt akart hívni. Az I. rendű vádlott telefonjának forgalmi adataiból megállapítható volt, hogy az elkövetés időszakában a helyszínen tartózkodott, több telefonthívást is lebonyolított. Egyértelműen kiderült azonban, hogy a segélyhívóhoz beérkezett hívás a testvértől származott, aki saját nevén mutatkozott be. 
A II. rendű vádlott a nyomozati vallomásában azt mondta, a két férfi okozhatta a sértett halálát, majd megváltoztatta arra, hogy a testvér bántalmazta a férfit. A történtek kapcsán annyit ismert el, hogy - az I. rendű vádlott utasítására - ő próbált a holttest mellett tüzet gyújtani. 
Ezeken túl a vádlottak az elkövetés után a rokonaikhoz mentek, és őket befolyásolva megpróbáltak alibit biztosítani maguknak, a II. rendű vádlott pedig felhívta rég nem látott lányát azzal, hogy nagy baj van, s abban bízott, hogy a kisgyermekét majd lánya magához veszi.

A bíróság a rendelkezésre álló bizonyítékok és adatok alapján a testvér nyomozási szakban tett következetes, mindvégig egyező vallomását fogadta el.  A tanúk - rokoni viszonyukra hivatkozva - a bíróság előtt megtagadták a vallomástételt, így sem az elkövetés helyén jelen lévő testvér, sem a közvetve érintett családtagok nem nyilatkoztak már a bírósági szakaszban. A bíróságnak viszont lehetősége volt a nyomozás során tett vallomások értékelésére, és ezek figyelembevételével hozta meg a döntését.

A büntetés kiszabásánál a bíróság súlyosító körülményként vette figyelembe a társtettesi elkövetést, a vádlottak büntetett előélet, az I. rendű vádlott esetében a visszaeső minőségét és azt, hogy nem sokkal a szabadulása után, feltételes szabadság alatt követte el a gyilkosságot, a cselekmény motiválatlanságát - a bűncselekmény indítékát nem sikerült megállapítani -, az ittas állapotot, a kitartó, hosszabb ideig tartó bántalmazás tényét. Enyhítő körülményként csekély mértékben értékelte kiskorú gyermeküket.

Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, a vádlottak és a védőik fellebbeztek, így az nem jogerős. A bíróság döntése értelmében a vádlottak továbbra is letartóztatás alatt maradnak, amely ellen az I. rendű vádlott és védője fellebbezést jelentettek be.