Zalaegerszegi Törvényszék - Trükkös csaló – Telefonos csalás és szerencsejáték a börtönből
Beküldés dátuma
2017.05.29. - 15:29
Szervezeti egység
Zalaegerszegi Törvényszék
Előzetesben ülve, telefonon csalt ki egy zalai sértettől 90.000 Ft-ot egy trükkös csaló. A férfit a bűncselekményért 1 év 8 hónap börtönre ítélte a Zalaegerszegi Törvényszék.
A vádlott magát egy ismert távközlési szolgáltató munkatárásnak kiadva hívta fel a zalai sértettet 2015. december 6-án. A telefonon azt közölte, hogy a régi előfizetők között sorsolást tartott a cég, s a sértettet nevezte meg annak a szerencsésnek, aki 125.000 Ft-ot nyert. A vádlott elmondása szerint a pénzhez úgy lehet hozzájutni, hogyha a sértett egy bankautomatához megy, s követi az általa telefonon adott utasításokat. A sértett aznap délelőtt elvitette magát egy közeli településre, ahol a helyi ATM-nél – a vádlott telefonos utasításai szerint – pár perc alatt, több részletben összesen 90.000 Ft-ot utalt át egy feltöltős mobiltelefonra. Ezt követően a vádlott jelezte a sértettnek, hogy rövidesen átutalja a nyereményét, de a 125.000 Ft sosem érkezett meg.
A vádlott nem tett vallomást sem a nyomozás során, sem a tárgyaláson, csupán azt jelezte, hogy nem követhette el a bűncselekményt, mert annak elkövetésekor egy – nem zalai – büntetésvégrehajtási-intézetben töltötte előzetes letartóztatását. A beszerzett bizonyítékok és tanúvallomások alapján azonban a bíróság egyértelműen megállapította, hogy a cselekmény a vádlott terhére róható. A szakértők hívás- és cellainformációk alapján vizsgálták a telefont, amelyre az egyenleget feltöltötték. Kiderült, az egy fővárosi hajléktalan tulajdonában állt, s nyilvánvalóan nem ő használta. Az adatok alapján a telefon leggyakoribb híváskapcsolata a vádlott élettársa volt, egy tanú mobiljában pedig a szám a vádlott neve alatt volt nyilvántartva. Az elkövető azonosítását az is segítette, hogy a telefonszámmal regisztráltak egy elektronikus szerencsejáték szolgáltatóhoz, bankszámlaszámként a vádlott nevelőanyjának számlaszámát megadva. A tanúként meghallgatott nő elmondta, hogy a vádlott – aki akkor már börtönben volt – arról tájékoztatta, hogy a számlájára pénzt utalna, s ezt a tanú vegye le, s küldje el neki postai úton. Ez meg is történt 2015 decemberében. A szerencsejáték szolgáltató adatai szerint 2015. december 3. és 6. között mindig azonos játékot – puttót – és azonos tétekkel játszottak a megadott számról, ám 2015. december 6-án kétszeresére növelte a játékos a tét összegét. A játékos többször is nyert, s a fent említett számlaszámra 38.400 forintot utaltak neki, amelyet a nevelőanyja vett fel. Mindezek mellett alátámasztotta az elkövetést az is, hogy a sértett által feltöltött kártyának a használata ezen időszakban pontosan a vádlott fogvatartásának helyére korlátozódott.
A fentekre tekintettel az I. fokú bíróság arra jutott, hogy a sértett a vádlott által használt SIM kártyát töltötte fel. Az összeggel a vádlott szerencsejátékot játszott, nyert, s a nyeremény a nevelőanyján keresztül hozzá is érkezett meg. Az indoklásban elhangzott: köztudomású, hogy a fogvatartottak részére maga a fogva tartó intézet is biztosít mobiltelefont, de a bűncselekmény elkövetéséhez elegendő volt egy egész kicsi, a SIM kártyával kompatibilis mobil bejuttatása is, amelyet a büntetésvégrehajtási-intézet alkalmazottjainak szinte lehetetlen volt megakadályozniuk.
Mindezek tükrében a vádlottat csalás vétségében mondta ki bűnösnek az első fokon eljáró Lenti Járásbíróság, s mint többszörös visszaesőt 1 év 8 hónap börtönre ítélte, és 2 évre eltiltotta közügyek gyakorlásától.
Az első fokon született ítéletet a Zalaegerszegi Törvényszék büntetőtanácsa 2017. május 26-án helybenhagyta, ezért az ítélet jogerős.
Zalaegerszeg, 2017. május 29.
Zalaegerszegi Törvényszék Sajtóosztály