A Balkáni és Euro- Mediterrán Térség Igazságügyi Tanácsainak Hálózata a jövőben is kiemelt szerepet biztosít a magyar bírósági szervezetnek

A Balkáni és Euro- Mediterrán Térség Igazságügyi Tanácsainak Hálózata 2015. május 27-29. napjai között tartotta meg az első közgyűlését - egyben jubileumi 10. Konferenciáját. A Hálózat alapító okiratának elfogadására a 2014. május 13. napján Bukarestben megtartott éves konferencia záróeseményeként került sor így nagy várakozás előzte meg az immár 10 éve folyamatosan működő, de tavaly alapjaiban megújult szervezet vezető tisztségviselőinek megválasztását.

A kiemelkedő jelentőségű nemzetközi esemény fontosságát jelzi, hogy azon az Albán Köztársaság elnöke, az Albán Igazságügy miniszter mellett valamennyi, Albániához, illetve balkáni térséghez kapcsolódó EU szervezet, delegáció vezetője, a magyar bírósági szervezet részéről pedig mind az Országos Bírósági Hivatal, mind az Országos Bírói Tanács képviseltette magát. Mind az OBH, mind az OBT hangsúlyosan részt vállalt a köszöntő és nyitóbeszédek, valamint a szakmai előadások megtartásában.

A Hálózat munkájan részt vevő tagállamok szervezetei változatlanul és kiemelten elismerik a magyar bírósági szervezet eddig felmutatott kiemelkedő tevékenységét, melynek következménye az, hogy egyhangú döntéssel határoztak arról, hogy a hálózat irodája változatlanul budapesti székhelyű lesz, melynek időtartama aktuálisan 3 évben lett rögzítve.

A Hálózat tagjai egyhangúan megválasztották annak első elnökét, aki az Albán Köztársaság Legfelsőbb Igazságügyi Tanácsának tagja, Gjin Gjoni bíró úr. Az új elnök a megválasztását követő beszédében kiemelte, hogy fokozottan számít az irodát működtető magyar bírósági szervezet munkájára, támogatására, mivel már az első évet is hasznos és előremutató munkával kívánja kitölteni, melyben az is segítséget nyújt számára, hogy a Közgyűlés elfogadta a Hálózat 2015/16.  munkaévben követendő szakmai programját.

Egyhangú szavazással került megválasztásra a hálózat 5 tagú végrehajtó bizottsága is, melyben Bosznia és Hercegovina, Bulgária, Olaszország, Moldova és Törökország vesz részt, továbbá bejelentésre került a következő 2016. évi közgyűlés helyszíne - Róma - melyet a közgyűlés szintén egyhangú szavazással fogadott el.

A konferencia szakmai előadásainak tematikája két, valamennyi bírósági szervezet számára egyaránt fontos tárgykör köré szerveződött, melyek közül az első a bírósági szervezet, a bírák függetlenségének és elszámoltathatóságának jogi szabályozása és a bírói tanácsok tevékenysége közötti összefüggés vizsgálata volt, míg a második a bírósági szervezet és az ahhoz kapcsolódó fegyelmi eljárások és etikai kódex kérdésköre volt.

A következő munkaév választott témakörei - a szervezeten belüli függetlenség és a hatékonyság összefüggéseinek  valamint médiának a bírósági szervezet függetlenségével kapcsolatos szerepének vizsgálata, elemzése - megfelelő biztosítékot nyújtanak arra, hogy hasznos, és színvonalas maradjon a megújult Hálózat munkája.