Bírósági titkár
A bírósági titkárok jogi szakvizsgával rendelkező igazságügyi alkalmazottak.
Bírósági titkári kinevezést az kaphat, aki
- cselekvőképes
- magyar állampolgár
- jogi egyetemi diplomával
- jogi szakvizsgával rendelkezik
- érvényes pályaalkalmassági vizsgálati eredménnyel és
- érvényes hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal rendelkezik
A bírósági titkár kinevezése határozatlan időre vagy legfeljebb 5 évig tartó határozott időre szólhat.
A bírósági titkár feladatai:
A bírósági titkár valamennyi ügyszakban – polgári, büntető, közigazgatási és munkaügyi – eljárhat. Feladatainak részét képezi a bírák munkájának segítése, melyet a bírói hivatásra való felkészülés keretében végez. Ennek érdekében a bírósági titkár az általa választott ügyszakban ítélkező bíró mellé kerül beosztásra, ahol a bíró utasításának megfelelően, a bíró irányítása és felügyelete mellett jár el.
A bírósági titkári teendők másik részét azon ügyek önálló intézése teszi ki, amelyekben a bírósági titkár törvény alapján önállóan, önálló aláírási joggal jogosult eljárni (kijelölt bírósági titkár). Ezek olyan ügyek, amiket a törvény bírói hatáskörbe utal, azonban lehetővé teszi, hogy a bíró hatáskörében bírósági titkár eljárjon. Ide tartoznak tipikusan:
a szabálysértési ügyek, a bírósági végrehajtással kapcsolatos ügyek, a magánvádas eljárásokban hozható egyes döntések, a civil szervezetek bírósági nyilvántartásával kapcsolatos eljárások, a csőd- és felszámolási ügyek.
A jogállásukat az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény (Iasz.) szabályozza.