Elektronikus eljárások
A jogalkotó az eljárások gyorsítása érdekében – 2008-től kezdődően folyamatosan – egyes bíró-sági eljárásokban és meghatározott felek és képviselőik részére választhatóvá, illetve kötelező-vé tette az elektronikus kapcsolattartást. Ez azt jelenti, hogy a felek – a jogszabályi keretek kö-zött – a papír alapú beadványok mellőzésével, elektronikus úton is tarthatják/kötelesek tartani a kapcsolatot a bíróságokkal.
A cégeljárás 2008. július 1-jétől az elsőfokú eljárásban, majd 2012. január 1-jétől a másodfokú eljárásban is kizárólagosan elektronikus eljárás. 2014. július 1-jétől lehetőség van a törvényességi felügyeleti eljárás iránti kérelmeket is elektronikusan benyújtani a cégbíróságra, illetve bizonyos esetekben ez kötelező. A cégeljárásokban 2017-ben 708 716 db elektronikus beadvány érkezett a bíróságokra, melyből 373 760 db kezdőirat volt.
A jogszabály a civilisztikai pereket érintő elektronikus kapcsolattartást a törvényszékek elsőfokú ügyeiben már 2013. január 1-jétől választható lehetőségként szabályozta. 2015. július 1. óta vala-mennyi bíróságon – azaz a járásbíróságokon és a törvényszékeken is, első- és másodfokú ügyekben egyaránt – választható eljárási mód lett. 2016. július 1-jétől kezdődően a polgári perekben és törvé-nyi rendelkezés alapján más polgári eljárásokban, valamint a közigazgatási és munkaügyi perekben is kötelezővé vált a bírósággal történő elektronikus kapcsolattartás a jogi képviselővel eljáró felek, a gazdálkodó szervezetek, valamint a közigazgatási szervek számára. A civilisztikai perekben 2017- ben 490 508 db elektronikus beadvány érkezett a bíróságokra, melyből 91 080 db kezdőirat volt.
A csőd- és felszámolási eljárásokban a felek 2015. január 1. óta választhatják az elektronikus kapcsolattartást, ami 2016. július 1-jétől kezdődően ezen eljárásokban kötelezően alkalmazan-dó kapcsolattartási móddá vált. A csőd- és felszámolási eljárásokban 2017-ben 57 728 db elekt-ronikus beadvány érkezett a bíróságokra, melyből 11 832 db kezdőirat volt. 2015. január 1. napjától a civil nyilvántartási eljárások már elektronikus úton is kezdemé-nyezhetőek. Az elektronikus kapcsolattartás kötelező meghatározott szervezetek számára, a jogi képviselővel eljáró kérelmezők esetében, az egyszerűsített nyilvántartásba vételi, változás-bejegyzési eljárása lefolytatása iránti kérelem, a közhasznú jogállás megállapítása iránti kére-lem előterjesztői számára, valamint a közhasznú szervezet is csak elektronikus úton adhat be beadványokat. A civil szervezetek nyilvántartási eljárásaiban 2017-ben 29 983 db elektronikus beadvány érkezett, melyből 17 069 db kezdőirat volt.
A büntetőeljárásokban 2015. július 1-jétől az összbüntetésbe foglalás és az utólagos összbün-tetésbe foglalás iránti indítvány benyújtására, illetve visszavonására kerülhet sor elektroniku-san. 2017-ben a büntetőeljárásokban 33 db indítvány elektronikus benyújtására került sor.
2018. január 01-től teljes körű elektronikus ügyintézés bevezetésére kerül sor a bírósági el-járásokat érintően. Az OBH és a bíróságok – mint elektronikus ügyintézést biztosító szervek – a feladat és hatáskörükbe tartozó valamennyi ügynek az ügyfelekkel való elektronikus intézésétkötelesek biztosítani.
Az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény (E-ügyintézési tv.) 9.§ (1) bekezdésében meghatározott szervek és személyek valamennyi ügyben, így az a fent részletezett kötelező elektronikus kapcsolattartással érintett ügyeken túl 2018. január 1-jétől
- a végrehajtási nemperes eljárásokban,
- a polgári gazdasági, közigazgatási és munkaügyi nemperes eljárásokban,
- a büntetőeljárásokban,
- a szabálysértési eljárásokban, valamint
- az elnöki igazgatási ügyekben
- is kötelesek a bírósággal elektronikus úton kapcsolatot tartani.
A személyesen eljáró természetes személyek a bírósági peres és nemperes ügyekben, valamint az elnöki igazgatási ügyekben az elektronikus kapcsolattartást 2018. január 1-jétől továbbra is választható lehetőségként vehetik igénybe.
A teljes körű elektronikus ügyintézés 2018. január 1-jei bevezetésére tekintettel a civilisztikai nemperes eljárásokban, a büntető- és szabálysértési, valamint az elnöki igazgatási ügyekben az elektronikus beadványok számának folyamatos növekedése prognosztizálható.