ifj. Majláth György (1882-1883)
(Pozsony, 1818. december 7. – Budapest, 1883. március 29.)
Ifjabb székhelyi Majláth György 1818-ban született Pozsonyban. Édesapja, idősebb Majláth György országbíró volt. A család birtokot vásárolt Baranya megyében, és egy főúri házat építtetett Pécset. Az ifjabbik Majláth hamar közéleti szerepet vállalt. Báró Somssich Pongrác főispán 1837-ben tiszteletbeli megyei aljegyzővé nevezte ki, egy évvel később főjegyzővé léptette elő. A vármegye követté választotta az 1839-1840. évi és az 1843-44. évi diétára is, a főispán pedig kinevezte másodalispánná. Az országgyűléseken mérsékelt konzervatív álláspontot képviselt.
Az 1848. évi márciusi követválasztáson alulmaradt a liberálisokkal szemben. Udvarhűsége okán 1849 januárjában Windischgrätz Baranya megye császári királyi biztosává nevezte ki.
A solferinoi vereség után elmélyült a birodalom válsága. Az uralkodó 1860-ban az Októberi Diploma kiadásával igyekezett kiutat találni a kormányzat szorult helyzetéből. A magyar konzervatívok, így Majláth is részt vett a Diploma kidolgozásában. A konzervatívoknak azonban csalódniuk kellett, mert a magyar közvélemény nem állt melléjük, és osztrák partnereikkel sem volt sikeres az együttműködésük. Ugyanakkor Majláth tiszteletet vívott ki magának, amikor a Birodalmi Tanácsban ragaszkodott a magyar alkotmányos elvhez. Az Októberi Diploma kibocsátásával egyidejűleg az uralkodó kinevezte Majláthot tárnokmesterré és a Helytartótanács vezetését is rábízta. Ezzel Majláth lett a magyar közigazgatás feje.
A politikai válságot sem az 1861. évi Februári Pátens, sem a végül összehívott országgyűlés nem oldotta meg, így az udvar visszatért az önkényuralmi megoldásokhoz (Schmerling-provizórium). Majláth és konzervatívok társai 1862-ben Apponyi György vezetésével uralkodói kérésre elkészítettek egy kiegyezési javaslatot, de ezt végül a Deák Ferenc vezette ellenzés és az udvar is elutasította.
1865-ben Ferenc József Majláthot kancellárrá nevezet ki, és más magyar konzervatív politikusokkal együtt az új Belcredi-kormány tagja lett. Mint az udvar magyar képviselője fontos szerepet játszott a kiegyezés létrejöttében.
A kiegyezés megkötése után, 1867 februárjában 12-én Majláthot felmentették kancelláriai tisztségből, majd márciusban kinevezték a főrendiház elnökévé és országbíróvá. Ez utóbbi a tisztséget Majláth előzetesen kikötötte magának,és ragaszkodott hozzá, hogy miniszteri rangúnak számítson. Andrássy Gyula miniszterelnök beleegyezett az alkuba, de Majláthnak állandó konfliktusa volt emiatt Horváth Boldizsár igazságügy-miniszterrel. Később az új polgári törvénykönyv ügyében sem értettek egyet. Horváth teljesen új törvénykönyvet kidolgozását szorgalmazta, míg Majláth megelégedett volna az osztrák Ptk. revíziójával is.
Az 1868:54. törvénycikk új polgári perrendtartást vezetett be, egyben átalakította a Királyi Kúriát is. Eddig a Kúria a Hétszemélyes Táblából és a személynök vezette Királyi Táblából állt. Ezután, egészen 1882-ig a Kúria két osztályból állt. Az egyik volt a Semmítőszék, amely a felterjesztett ügyek alakiságát vizsgálta, a másik pedig a Legfőbb Ítélőszék, amely a fellebbviteli eljárás során érdemi elbírálásra kerülő kérelmekről döntött. A király Majláth Györgynek, a Semmitőszék élére újonnan kinevezett elnöknek adott megbízást a Kúria átalakításának végrehajtására.
Országbíróként és a főrendiház elnökeként felszólalásaiban, mint utána rendre utódai is, szót emelt a bírák megbecsüléséért, és aggodalmát fejezte kis túlterheltségük miatt. Többször összeütközésbe került az igazságügyi kormányzattal. Ellenezte az új polgári perrendtartás bevezetését, ezért konfliktust vállalt Pauler Gyula igazságügy miniszterrel és Csemegi Károly államtitkárral is. Egy ízben sikerült is megbuktatnia a kormány tervezetét. Bár egyetértet azzal, hogy az alaki és anyagi jog addigi elkülönítése a rendszer egyik alaphibája, a Semmítőszék – amelynek elnöke volt – és a Legfőbb Ítélőszék megszüntetését, illetve összeolvasztását opponálta.
Az új polgári perrendtartásról szóló 1881:59 törvénycikk végül tiltakozása ellenére egyesítette a két osztályt, és létrehozta az egységes Kúriát, amelynek első elnöke Majláth lett. Az alakuló ülésre 1882. január 2-án került sor. Az új Kúria első elnökeként ő alapította meg a Kúria könyvtárát, amelynek létrehozására 500 forintot ajánlott fel.
Majláth György 65 évesen tragikus körülmények között hunyt el. 1883 március 29-én otthonában, három rablógyilkos, köztük egyik alkalmazottja meggyilkolta. Ő volt az utolsó kúriaelnök, aki az országbírói címet is viselte.
Irodalom:
Bódiné Beliznai Kinga: „Római fő Justitia székében”. Székhelyi (ifj.) Majláth György pályája (1818–1883). In: A Kúria és elnökei I. Szerkesztette: Bódiné Beliznai Kinga. Budapest. HVG-ORAC. 2014.