A Szombathelyi Törvényszék jelenlegi épülete Wágner Gyula tervei alapján 1887-1889 között épült klasszicizáló stílusban. Korábban a törvényszék a jelenlegi megyeháza néhány helyiségében működött.
A tervező egyébként több ma is működő bírósági épülethez adta a nevét.
A jelenlegi mellé építették fel a négyszintes börtönt, amely napjainkban már nem működik.
Walder Alajos szombathelyi építészmester munkáját dicséri az „igazságügyi palota” – így hívták a XIX-XX. század fordulóján.
Az építkezés és az átadás időpontjában (1889 október 2.) a törvényszék elnöke Zsitvay Leó volt.
Kollégái csak a „nagy Bíró” jelzővel illették. Pályafutása későbbi szakaszában a Kúria tanácselnöki pozícióját is betöltötte.
1891-től a Szombathelyi Törvényszék elnöke Laky Kristóf lett, nevéhez fűződik az épület második ütemének elkészülte, ez az emelet ráépítést jelentette. Ekkor alakították ki az épület dísztermét és került ki az épület homlokzatára a „Törvényház” felirat.
A két világháború közötti időszak túlnyomó részének elnöke Náray Szabó Jenő volt, ő volt a leghosszabb ideig törvényszékünk elnöke. (1911-1937) Regnálása idején tevékenykedett a bíróságon polgári bíróként Gáyer Gyula, aki az igazságügyi pálya mellett európai hírű botanikus volt. Egyetemi tanárként (Szegedi Tudományegyetem) és a Francia Botanikai Intézet tagjaként is dolgozott. Nevéhez fűződik a Keleti-Alpok és a Kőszegi-hegység flórájának teljes körű leírása.
Ha nem tárgyalást vezetett, akkor a szederfélék és a sisakvirágok között érezte jól magát.
Több külföldi tudományos intézet, múzeum szakértője is volt. Sajnos fiatalon, ereje teljében távozott az élők sorából.
A második világháború utolsó szakaszában az épület kétes hírnevet szerzett magának akaratán kívül.
1944 október 15. a nyilas hatalomátvétel után a háborús események erősödésével egyidejűleg az addig Budapesten működő minisztériumok a Nyugat Dunántúl városaiba kerültek áthelyezésre. Természetesen az épületben az igazságügyi tárca kapott helyet, de az utcában dolgozott a külügyminisztérium (Püspökvár épülete) és a Japán Nagykövetség is.
Ezek után nem csoda, hogy Szombathely Magyarország egyik legjobban elpusztított városa lett a bombázások által. A legsúlyosabb légicsapás a várost 1945. március 4-én délelőtt érte, amikor is az amerikai légierő bombázói több hullámban érték el Szombathely légterét. Mindez eredményeként a zegész város, de különösen a belváros óriási károkat szenvedett. Többek között ekkor pusztult el a székesegyház épülete, amely körülbelül 100 méterre található a törvényszéktől, de csodával határos módon a bírósági épület sértetlenül megmaradt. Sajnos a támadás rengeteg emberéletet követelt.
1956-ban az épület falait is fűtötte a forradalmi hangulat. A szervezkedés élére három egykori kollégánk állt Augusztinovics István, Szenkovics Tibor és Unger József.
A forradalom leverése után (november 4.) kiváló és bátor kollégáinkat meghurcolták, volt akit börtönbe zártak és egyikük sem gyakorolhatta soha többé bírói hivatását. Felmentő ítéletük, rehabilitálásuk csak a 2000-es évek elején született meg, így azt egyikük sem élhette már meg.
Minden év november 4-én a törvényszék mai dolgozói a hősök emléktáblája előtt tiszteleg, koszorúzással földszinti aulában.
A bíróság épülete a mai napig több esetben esett át rekonstrukción, az elmúlt évtizedekben felújították például a dísztermet, kialakították a kollégiumi termet, a könyvtárat és egyéb más fejlesztések is történtek.
A Szombathelyi Törvényszék épülete a város belvárosában található Szily János utca közepén ma is méltóságteljesen uralja az utca arculatát immáron lassan 130 éve magán hordozva a történelem lenyomatait.