A program által támogatott nyertes pályázatok (2014)

1.jpg

ANTAL Tamás: A Szegedi Királyi Ítélőtábla története 1890-1914 között. Fejezetek a Szegedi Ítélőtábla történetéből I. (Bíróságtörténeti Könyvek, Magyar Királyi Ítélőtáblák története). Budapest-Szeged, Országos Bírósági Hivatal. 2014.

A Bíróságtörténeti Könyvek sorozat részeként 2014-ben napvilágot látott első kötet az ítélőtábla 1890 és 1914 közötti történetét dolgozza fel. A Szegedi Ítélőtábla 19. és 20. századi története egybeforrt a magyar történelemmel. Minden fontosabb esemény szinte azonnal érezhetővé vált a szervezetben és a hétköznapi tevékenységben is. „Dr. Antal Tamás vállalkozása egyedi és tiszteletreméltó, hiszen az az elhivatottság, amellyel a Szegedi Ítélőtábla intézménytörténetét évekkel ezelőtt kutatni kezdte példaértékű a magyar bírósági szervezetrendszerben. […] A jelen kötet egy sorozat első része, amely megpróbál átfogó képet adni egy bíróságról, egy közösségről, egy városról és egy régióról, amely tulajdonképpen egy társadalmi és egy államszervezeti keresztmetszet is egyidejűleg” – fogalmaz Dr. Harangozó Attila a Szegedi Ítélőtábla elnöke a kötet előszavában.

 

2.jpg

ANTAL Tamás: A Szegedi Királyi Ítélőtábla története 1914 és 1921 között. Fejezetek a Szegedi Ítélőtábla történetéből II. (Bíróságtörténeti Könyvek, Magyar Királyi Ítélőtáblák története). Budapest-Szeged, Országos Bírósági Hivatal. 2014.

2015 novemberében megjelent a Szegedi Ítélőtábla történetét bemutató könyvsorozat 2. kötete is, amely az 1914 és 1921 közötti időszakot három témakörben dolgozza fel. Az első téma a világháború, a második témakör az 1918-1919. évi forradalmak, a harmadik témakör pedig abba enged betekintést, milyen bonyodalmakkal kísérve zajlott az ítélőtábla székházváltása a kolozsvári egyetem városba költözése miatt.

További információk itt.

 

 

3.jpg

A Győri Törvényszék épületei képekben. Szerk.: MÁTÉ Kinga – SÁNDOR Viktória. Győr. Győri Törvényszék. 2014.

Az elnöki bevezető szövegéből idézünk: " A Győri Törvényszék elnökeként fontosnak tartom, hogy munkatársaim XXI. századi körülmények között, a lehető legmodernebb technikai vívmányokkal felszerelt irodákban dolgozhassanak, emellett azt is, hogy elődeink hagyatékát méltóan megőrizzük. Az elmúlt években történt beruházásoknak, felújítási munkáknak köszönhetően büszkén mondhatom, hogy 2012. nyarától az ország nyugati csücskében, Sopronban egyedülálló módon teljesen új épületben működik a bíróság. Ezzel egyidejűleg a Győri Járásbíróság új épületrésszel bővült, így ma a Győri Közigazgatási és Munkaügyi Bírósággal osztozik egy épületegyüttesen. A Győri Törvényszék és a Mosonmagyaróvári Járásbíróság patinás épületei pedig a folyamatos karbantartás, állagmegóvás eredményeként ötvözik a korunk követelményeinek megfelelő építészeti megoldásokat a századelőről ránk hagyott értékekkel. A megyénkben működő bírósági épületek tükrözik a folytonosságot, a múlt és a jelen közötti élő kapcsolatot, amit az épületeink múltjának és jelenének bemutatásával szeretnénk a nagyközönség elé tárni." Dr. Takács József, a Győri Törvényszék Elnöke.

 

4.jpg

A Szegedi Törvényszék története. I. rész. A Szegedi Törvényszék épületeinek története. Szerk.: HOMOKI-NAGY Mária. Szeged, Szegedi Törvényszék. 2014.

A Szegedi Törvényszék együttműködési megállapodást kötött a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának Magyar Jogtörténeti Tanszékével, amelynek keretében három PhD. hallgató levéltári kutatásai és gyűjtőmunkája került egy kötegbe összeszerkesztésre. Mint ahogy azt Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária, a kötet szerkesztője elmondta, a kötet mindenképpen egy történeti kutatás első állomásának tekinthető, amelynek módszertanát illetően a jelenleg nagy mennyiségben rendelkezésre álló, mégis kevéssé rendszerezett levéltári anyagok kerülhettek megjelenítésre. A most megjelent kiadvány a Szegedi Törvényszék épületeinek történetét dolgozza fel azzal a nem titkolt céllal, hogy nem csak olvasmányos, de mindenképpen esztétikai megjelenésében is reprezentatív kiadvány készítése volt a cél. Ennek érdekében pedig számos fénykép, portré és tervrajz is beillesztésre került.