A program által támogatott nyertes pályázatok (2015)
10 éves a Debreceni Ítélőtábla. Szerk.: SZILÁGYINÉ KARSAI Andrea. Debrecen. Debreceni Ítélőtábla. 2015.
“A kötettel, mely közös összefogással készült, szeretnénk megörökíteni az elmúlt időszak történéseit, emléket állítani nagy hírű elődeinknek, s köszönetet mondani mindenkinek, aki közreműködött és jelenleg is közreműködik a Debreceni Ítélőtábla munkájában.”
Dr. Balla Lajos, a Debreceni Ítélőtábla elnöke
BARÁTH Attila: Élő kövek – Emlékek a Körmendy Járásbíróság múltjából. Szombathely. Szombathelyi Törvényszék. 2015.
A bíróság elnöke, dr. Baráth Attila polgári ügyszakos bíró mintegy másfél esztendővel ezelőtt, időt és energiát nem sajnálva helytörténeti kutatásba kezdett a Körmendi Járásbíróság építésének 2014. évi centenáriuma alkalmából. Kitartó és szorgalmas munkájának eredménye az „Élő kövek” Emlékek a Körmendi Járásbíróság múltjából című színvonalas könyv, melyet a Szombathelyi Törvényszék adott ki az Országos Bírósági Hivatal támogatásával, Sellyei Tamás Ottó tervei alapján. A törvényszék kollégái által hangalámondással színesebbé tett – erre az alkalomra elkészített kisfilm, mely Herr Péter alkotása- meghozhatja a kedvet a könyv elolvasásához. A könyv írója és a törvényszék egyaránt bízik abban, hogy mind többen látogatják meg az oldalt és tekintik meg az igazán időtálló eredménnyel zárult munka kísérő filmjét.
További információk itt.
Jegyzőkönyvön kívül. Szerk.: CSORBA Zsolt Ödön – Némedi István. Tatabányai Törvényszék. 2015.
Padláslesöprések, Ítélet Párbajkódexből, Zűrös helyzetek, Fogalmazói fillérek, A papagájtenyésztő apasága, 1956 árnyai, Az öreg ávós százados kirúgatása, A GH lavórja, Szerelem a bíróságon, Anabázis, Pletyka – néhány történet azok közül, amelyeket az olvasó a könyvből megismerhet.
A kötetben szereplő nyugalmazott bírák és igazságügyi alkalmazottak mindannyian élő hordozói olyan letűnt koroknak és eseményeknek, amelyekről sokunknak emlékei egyáltalán nem, olvasmányélményei pedig csak korlátozottan lehetnek. A könyv az 1950-es évektől – a padláslesöprésektől – napjainkig mutat be bírói, igazságügyi alkalmazotti, ugyanakkor nagyon is emberi sorsokat. Az életutak mögött sokszor akarva-akaratlanul felsejlik az adott korszellem, a történeti háttér, amely – ha tetszik, ha nem – mindig hatással volt (és van is) a bírósági munkára. Nyugalmazott munkatársak személyesen mesélt vagy leírt beszámolóit tartalmazza a kötet, szemléltetve némiképp a tézist, miszerint: „a bíró, illetve a bírósági dolgozó is ember”.
További információk itt.
Jogszolgáltatás Debrecenben. Szerk.: MEGYERI-PÁLFFI Zoltán. Debreceni Törvényszék. Debrecen, 2015.
A 80 oldalas, impozáns, gazdagon illusztrált, színes kötetben olvashatunk a koraújkor helyi jogszolgáltatásáról (Szendiné Orvos Erzsébet), a modern bíráskodás kialakulásáról és debreceni fórumairól (Balogh Judit), a város törvénykezési helyszíneiről a 20. századig (Papp József), a debreceni igazságügyi építkezésekről (Megyeri-Pálffi Zoltán), valamint az 1944-es légitámadások igazságszolgáltatásra, annak épületeire és személyi állományára gyakorolt hatásáról (Kovács Ilona).
További információk itt.
A Nagyatádi Járásbíróság 100 éves épületének története. Múltidéző füzetek. XXVI. Nagyatád. Kaposvári Törvényszék. 2015.
Nagyatádon már a kiegyezés után működött bíróság, később járásbírósági székhely lett. A jelenlegi épületet 1913-ban K. Császár Ferenc műépítész tervezte. A kétszintes, sarokrizalitos, míves ornamentikájú épület a város jellegzetessége. Homlokzatán és belső kiképzésén fellelhetők a szecesszió népies motívumai. Általános felújítása 1980-ban volt. A Múltidéző Füzetek sorozatában most nyomtatásban is napvilágot látott az épület története.
További információk itt.
A Szegedi Törvényszék története. II. rész. Szemelvények a Szegedi Törvényszék bíráinak életéből. Szerk.: HOMOKI-NAGY Mária – MASA Gabriella. Szeged, Szegedi Törvényszék. 2015.
A megvalósult kutatás és az Országos Bírósági Hivatal támogatásának köszönhetően a pályázat keretében elkészült a Szegedi Törvényszék történetét bemutató második kiadvány, amely a „Szemelvények a Szegedi Törvényszék bíráinak életéből” címet viseli. A kutatás eredményeként feltárt életutak alapján került kiválasztásra Hamza Géza személye, akinek 1900-tól 1910-ig betöltött elnöki tevékenységéhez – többek között – a Szegedi Törvényszék épületének bővítése és a Szentesi Járásbíróság épületének megvásárlása is fűződik. A törvényszék egykori elnöke előtti tisztelgésként a Szegedi Törvényszék Dísztermének névadójául is Hamza Gézát választotta, akinek tiszteletére állított emléktáblát 2015. március 11-án leplezte le Tárkány-Szűcs Babett a Szegedi Törvényszék elnöke és Homoki-Nagy Mária tanszékvezető egyetemi tanár.
További információk itt.
Szemelvények Nógrád megye bíróságainak történetéből 1871-2011. Szerk.: TÓTH Tamás. Balassagyarmat. Balassagyarmati Törvényszék. 2015.
Maga a „Szemelvények Nógrád megye bíróságainak történetéből (1871-2011)” címet viselő kötet ötlete dr. Halász Zsoltban, a Nógrád Megyei Bíróság egykori elnökében fogalmazódott meg először, aki elmondta, jó tizenkét-tizenhárom évvel ezelőtt már próbálkoztak a hatalmas adattömeg összegyűjtésével, de végül ez az „amatőr” kísérlet nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a szerzőknek felkért személyiségek más irányú elfoglaltságaik miatt nem tudták megoldani a feladatot. 2009-ben viszont elindulhatott a munka – fogalmazott dr. Halász Zsolt. Ekkor Tyekvicska Árpád, a Nógrád Megyei Levéltár akkori igazgatója ajánlotta éppen jogot hallgató munkatársát, Tóth Tamást. Minő szerencse, a levéltáros fiatalember azóta ledoktorált, s immár alügyészként tevékenykedve folytathatta a kutatómunkát. Így készült el, hosszú előkészítés után idén év elején a vaskos könyv, aminek megjelentetésében az Országos Bírósági Hivatalhoz benyújtott sikeres pályázaton nyert támogatás is komoly anyagi segítséget nyújtott.
Szolnoki jogászok emlékezete. Bíróságtörténeti emlékek 1945-től. Szolnok. Szolnoki Törvényszék, 2015.
A kötet mintegy kordokumentumként is értelmezhető. A hagyományteremtő kiadvány elkészítésében 15-en vettek részt, illetve tizenegy interjúból áll. 1945 után kevés olyan pálya volt Magyarországon, amely a politikai viharoknak olyannyira ki lett volna téve, mint a jogászi hivatás. 1100 bírót állítottak fel székéből, mert ragaszkodtak a jogállami elvekhez, az igazságszolgáltatás függetlenségéhez. A kiadvány az 1945-től 1989-ig terjedő időszakot dolgozza fel, különös hangsúlyt fektetve a személyes élményekre és látásmódra, illetve a diktatúra és a demokrácia jogalkalmazása közötti különbségre is fény derül a közel 150 oldalon.
További információk itt.
Hivatás – Tudat : Építészet. Győri Ítélőtábla 2005-2015. Győr : Győri Ítélőtábla, 2015. [szerk. Pásztor Erika Katalina]
A kiadvány a Győri Ítélőtábla tíz éves évfordulója alkalmával jelent meg.
További információk itt.