Büntető ügyek - Informatikai segédlet az elektronikus beadványok benyújtásához
Büntető ügyek - Informatikai segédlet az elektronikus beadványok benyújtásához
E tájékoztatás a 2018. január 1-jén és azt követően indult büntetőeljárásokban irányadó.
A büntetőeljárásban az elektronikus kapcsolattartó személynek rendelkeznie kell Ügyfélkapu regisztrációval, amelyet okmányirodában, kormányhivatali ügyfélszolgálati irodában, adóhatóság ügyfélszolgálatán vagy külképviseleten lehet személyesen elvégezni. Ügyfélkapus regisztrációt kizárólag természetes személy kezdeményezhet. A regisztrációval, belépéssel, aktiválással és a használattal kapcsolatos részletes tudnivaló a https://ugyfelkapu.magyarorszag.hu/ alatt érhetők el. Amennyiben e-személyigazolvánnyal rendelkezik, úgy annak megfelelő használatával az ügyfél maga is el tudja végezni a személyes ügyfélkapu regisztrálását.
A Cégkapu használatával érintett elektronikus kapcsolattartónak szükséges elvégeznie a regisztrációt a Cégkapu használatához. A Cégkapu regisztrációval kapcsolatos tudnivalókról az alábbi oldalon tájékozódhat: http://ekozig.mo.hu/cegkapu.
Az elektronikus ügyintézést biztosító szerveknek és a Kormány által kijelölt közfeladatot ellátó szerveknek szükséges elvégezni a Hivatali Kapu regisztrációt.
A bírósággal a felek a kapcsolatot az alábbi módokon tarthatják:
- Ügyfélkapun: természetes személyek,
- Cégkapun (gazdálkodó szervezetek számára biztosított tárhely): gazdálkodó szervezetek, az egyéni ügyvéd, az európai közösségi jogász, a kamarai jogtanácsos és a szabadalmi ügyvivő e tevékenysége során használhat cégkaput is. További információ a Cégkapuról itt érhető el.
- Hivatali kapun (hivatali tárhely): az elektronikus ügyintézést biztosító szervek és a Kormány által kijelölt közfeladatot ellátó szervek.
Az elektronikus úton kapcsolatot tartónak a beadványt - ha a beadvány előterjesztésére az Országos Bírósági Hivatal elnöke űrlapot rendszeresít - űrlapon kell előterjesztenie. Ha a beadvány vagy a melléklete előterjesztésére űrlap nem kerül rendszeresítésre, az elektronikus úton kapcsolatot tartónak a beadványt és mellékletét az Országos Bírósági Hivatal elnöke által elfogadott fájlformátumok valamelyikén kell benyújtania. Az Országos Bírósági Hivatal elnöke a honlapon közzéteszi az elfogadott fájlformátumokat.
A büntetőügyekben benyújtható űrlapok a Büntetőeljárási elektronikus űrlapok | Magyarország Bíróságai (birosag.hu) linken keresztül, vagy a Személyreszabott Ügyintézési Felület (SZÜF - www.magyarorszag.hu) "Bíróság" menüpontjából érhetőek el a kitöltési útmutatókkal és ügyféltájékoztatókkal együtt.
A bíróságra elektronikus úton benyújtott beadványt úgy kell előterjeszteni, hogy
- az elektronikus okiraton az aláíró a minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírását vagy bélyegzőjét helyezte el, és - amennyiben jogszabály úgy rendelkezik - azon időbélyegzőt helyez el,
- az elektronikus okiratot az aláíró a Kormány rendeletében meghatározott azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítés szolgáltatással hitelesíti, vagy
- az elektronikus okirat olyan, törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott szolgáltatás keretében jött létre, ahol a szolgáltató az okiratot a kiállító azonosításán keresztül a kiállító személyéhez rendeli és a személyhez rendelést a kiállító saját kezű aláírására egyértelműen visszavezethető adattal együtt vagy az alapján hitelesen igazolja; továbbá a szolgáltató az egyértelmű személyhez rendelésről kiállított igazolást elektronikus dokumentumba kapcsolt, elválaszthatatlan záradékba foglalja és azt az okirattal együtt legalább fokozott biztonságú elektronikus bélyegzővel és legalább fokozott biztonságú időbélyegzővel látja el.
Az egyes űrlapokhoz csatolható fájlok egyenkénti mérete a 150 MB-ot, az űrlaphoz csatolt valamennyi melléklet együttes mérete pedig a 300 MB-ot nem haladhatja meg. A méretkorlátot meghaladó fájlok egy erre a célra kifejlesztett úgynevezett .xcz kisalkalmazásban rögzíthetők, mely a https://birosag.hu/ugyfeleknek/nyomtatvanyok/eljarasok-nyomtatvanyai/meretkorlatot-meghalado-fajlok-benyujtasa oldalon érhető el.
Az elektronikus kapcsolattartás egyes ügyfajtákban irányadó szabályairól itt olvashat bővebben.
Az űrlaphoz .dosszie, .dossier, .es3, .etv, .eak, .et3, .nsack, .pdf, .asic, illetve .asice formátumban csatolható melléklet.
Az egyes e-aktákba illeszthető fájlformátumok a következők:
- szöveges dokumentumok (formázással), beágyazott képpel vagy más információval: .odt, .doc., .docx, .pdf
- formázás nélküli szöveg: .txt
- táblázat: .xlsx, .ods
- tömörítetlen kép: .tif, .tiff, .bmp
- tömörített kép: .jpg, .jpeg
- ábra: .png
- videó: .mp4, .m4a, .avi
- hangformátumok: .mp3, .wav
Tájékoztatjuk, hogy az Ügyfélkapu/Cégkapu/Hivatali kapu használatával, működésével, beállításaival és hibáival, illetve a SZÜF felülettel és az iFORM technológiával kapcsolatos kérdéseire www.magyarorszag.hu oldalon találhat információt, illetőleg kérdéseit a 1818-as számon teheti fel (Telefonos elérhetőség külföldről: +36 1 550 1858).
Elektronikus kézbesítés a bíróság részéről
A bíróság a határozatát a következő eljárási rend szerint kézbesíti a fél részére.
Az elektronikusan küldött bírósági iratok a beküldő Ügyfélkapujának, Hivatali Kapujának vagy Cégkapujának értesítési tárhelyére érkeznek. A bírósági irat értesítési tárhelyre történő megérkezéséről a kézbesítési rendszer az Ügyfélkapu, a Hivatali kapu, vagy a Cégkapu regisztráció során megadott e-mail címre tájékoztató üzenetet küld, ez az üzenet azonban magát a küldeményt nem tartalmazza.
A tárhelyre érkezett bírósági iratot az iratra mutató internetes hivatkozás megnyitásával veheti át, a bírósági irat ezzel kézbesítettnek tekintendő.
Ezt követően van lehetősége a bírósági iratot megnyitni. A bíróság a kézbesítési rendszer útján megküldött bírósági iratokat tömörített, összecsomagolt formában (.zip állományban) és ezen belül az egyes iratokat szervezeti elektronikus aláírással ellátva e-aktában (.dosszie állományban) vagy .pdf fájlban küldi meg. Az e-akta megnyitásához a megnyitáshoz használt számítógépen telepítve kell lennie a Microsec e-Szigno vagy a NetLock MOKKA programok valamelyikének.
Az internetes hivatkozás megnyitásával elektronikus tértivevény jön létre, ami automatikusan megküldésre kerül a bíróság és a fél részére; az elektronikus tértivevény igazolja, hogy az iratot átvették.
A küldemény kézbesítettnek minősül, ha a hivatalos elérhetőséget biztosító szolgáltató
- a küldemény ügyfél által történő átvételét igazolja vissza, az igazolásban feltüntetett időpontban,
- azt igazolja vissza, hogy a küldemény átvételét a címzett megtagadta, a megtagadásra vonatkozó igazolásban feltüntetett időpontban, vagy
- azt igazolja vissza, hogy a küldeményt a címzett kétszeri értesítése ellenére nem vette át, a második értesítés igazolásban feltüntetett időpontot követő ötödik munkanapon.
A bírósággal történő elektronikus kapcsolattartást érintő technikai kérdéseiket az e-ugyintezes@birosag.hu e-mail címre szíveskedjenek megküldeni.