Szervezetfejlesztés a Szekszárdi Törvényszéken
Projekt neve:
„Szervezetfejlesztés a Szekszárdi Törvényszéken az ítélkezési munka támogatásának, a szervezet hatékonyságának, gazdaságos működésének érdekében” című ÁROP-1.2.18/A-2013-2013-0063
Támogató szervezet:
Közigazgatási Reform Programok Irányító Hatósága
Támogatás forrása:
Az Európai Unió, az Európai Regionális Fejlesztési Alap és hazai központi költségvetési előirányzat vissza nem térítendő támogatása
Közreműködő szervezet:
MAG-Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt.
Cím: 1139 Budapest, Váci út 83.
Kedvezményezett:
Szekszárdi Törvényszék
Cím: 7100 Szekszárd, Dózsa György u. 2.
Támogatásra érdemesnek ítélte a Szekszárdi Törvényszék Új Széchenyi Terv Államreform Operatív Program támogatási rendszeréhez benyújtott ÁROP-1.2.18/A-2013-2013.0063 regisztrációs számú „Szervezetfejlesztés a Szekszárdi Törvényszéken az ítélkezési munka támogatásának, a szervezet hatékonyságának, gazdaságos működésének érdekében” című pályázatát a Közigazgatási Reform Programok Irányító Hatóságának vezetője. A projekt teljes költségvetése 27 millió Ft, mely 100 %-ban támogatásból kerül finanszírozásra, megvalósítása 2014. február 5-től 2014. április 30-ig tart.
A projekt megvalósításával elérendő főcél leírása: A Szekszárdi Törvényszék számára az OBH stratégiai céljához kapcsolódóan a jelen szervezetfejlesztési pályázati program keretében a szervezet átvilágítása és a munkafolyamatok optimalizálása folytán a magas szakmai színvonalú, hatékony és átlátható ítélkezés megvalósítása.
A projekt megvalósításával elérendő célrendszer leírása:
A szervezetfejlesztés megvalósítása a Szekszárdi Törvényszéken az alábbiak által:
1. Teljesítmény-menedzsment beavatkozási területen. A törvényszék átvilágítása és jelenlegi helyzetének felmérése az optimalizálandó folyamatokra vetítve.
Cél a bírók magas színvonalú és időszerű ítélkezési tevékenységének elősegítése, a bírók munkaterhének csökkentése, azért hogy figyelmüket, energiájukat és idejüket az érdemi ítélkezési tevékenységre összpontosíthassák.
További stratégiai cél az emberi erőforrások optimális elosztása, hasznosítása, a bírósági szervezet integritása; az ítélkezési és igazgatási munka átláthatósága, utóbbi kiszámíthatósága és ellenőrzöttsége; a bíróságokhoz való hozzáférés egyszerűsítése, a bíróságok szolgáltató jellegének erősítése.
Végrehajtandó feladat a szervezet- és ügyszak-specifikus nyomtatványok megszerkesztése. E cél megvalósítása erőforrás felszabadulását eredményezi, csökkenti a munkaterhet, az egyéni teljesítmény növelésén keresztül növelheti a szervezet teljesítményét, hatása az ügyfelek megfelelő, szakszerű tájékoztatásán túl elősegíti az eljárások időszerűségének biztosítását.
2. Folyamatoptimalizálás három beavatkozási területen:
2.1. Tanúgondozás intézményesített formájának megteremtése
E fejlesztési cél megvalósítása révén az ügyfél elégedettség, az állampolgárok bíróságokba vetett bizalma növelhető, megvalósítható a gyermekközpontú igazságszolgáltatás, növelhető az időszerűség.
2.2. Pénzügyi ellenjegyzés nélküli kötelezettségvállalás eljárásrendjének kialakítása
E fejlesztés biztosítja az átláthatóságot és szakszerűséget a közpénzekkel való gazdálkodás területén.
2.3. Szelektív hulladékgyűjtés bevezetése
A bíróságok környezettudatos magatartása hozzájárulhat társadalmi megítélésük pozitív irányban való változásához.
3. Tudásmegosztás beavatkozási területen
A belső kapcsolattartás és a tudásmegosztás, belső kommunikáció, vezetői tájékoztatás hatékonysága érdekében az intranet továbbfejlesztése.
4. Minőségirányítás beavatkozási területen
Az ügyfélelégedettség mérése az igazságszolgáltatásban tanúként résztvevő személyek körében.
CAF 2013. modellen alapuló önértékelés elvégzése, a szervezeti erősségek, gyengeségek megállapítása, a szükséges intézkedési tervek elkészítése és ezáltal a szervezet továbbfejlesztése, teljesítményének fokozása érdekében.
5. Változáskezelés beavatkozási területen
A Szekszárdi Törvényszék, a törvényszék illetékességi területén működő járásbíróságok, a Szekszárdi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság bírái és igazságügyi alkalmazottai egyéni változáskezelési képességének növekedése.